Izrael, zhvillohet proteina që mund të përdoret në vend të sheqerit

Substanca nuk rrit nivelet e sheqerit në gjak. Është zhvilluar nga startapi izraelit Amai Proteins

Izraeli prezanton anijen kozmike “Beresheet 2”, do të ulet në Hënë në 2024

Themeluesit e kompanisë izraelite “SpaceIL” bënë të ditur se ka filluar puna për “Beresheet 2”, një anije kozmike që do të përpiqet të jetë anija e parë e ndërtuar privatisht që të ulet në mënyrë të sigurt në Hënë, pasi paraardhësja e saj dështoi vitin e kaluar.

Bashkohen një avokat dhe një mjek dhe … prodhojnë çokollatën për diabetikët

Kompania u themelua nga Ran Hirsch, një avokat dhe sipërmarrës, vajza e të cilit u diagnostikua me diabet, në bashkëpunim me Mariela Glandt, një mjek endokrinolog që e trajtoi atë. A1C Foods zhvillon ushqime që janë të ulëta në karbohidrate dhe indeksin glicemisë edhe në akullore dhe pica

Doni ndihmën e Google Duplex për një takim me parukieren, ideja gjeniale ishte dy izraelitëve

Sistemi, i zhvilluar nga Yaniv Leviathan dhe Yossi Matias, e bën përvojën e bisedës sa më të natyrshme që të jetë e mundur, duke i lejuar njerëzit të flasin normalisht

DouxMatok zhvillon molekulën që redukton sheqerin

Teknologjia e kompanisë izraelite mund të zvogëlojë përmbajtjen e sheqerit me mbi 40% pa ndonjë humbje të dukshme të aromës.

Startapi izraelit projekton avionin elektrik

“Alice Commuter” është në ndërtim e sipër dhe duhet të fillojë shërbimin e tij në 2021

“Tubi”, pija magjike me formulë sekrete që vjen nga Izraeli

Pija prodhohet nga kompania Tubi 60 Co. Ltd dhe është hedhur në treg në vitin 2012.

Kompania izraelite projekton stilolapsin skaner për të ndihmuar fëmijët me disleksi

Wizcomtech kohët e fundit nënshkroi një marrëveshje me 5 milionë dollarë me një distributor amerikan për të tregtuar stilolapsin e ri

Prodhohet në Izrael domatja që është më e vogël se një 5 lekësh

Domatja është më vogla në botë. Izraelitët janë lider në teknologjinë bujqësore

Qysh 5000 vjet më parë pihej birrë në Tel Aviv

Në qendër të Tel Aviv, afër urës Maariv, u bë një zbulim befasues: qysh 5000.