Si u bë shërbimi inteligjent izraelit, një nga më efikasët në botë

U desh pak kohë që Mossad të shndërrohej në një pikë referemi në mbarë botën e spiunazhit

Drejtori i CIA-s vizitë në Izrael

Irani është në krye të axhendës së drejtorit të CIA -s, Bill Burns, për vizitën e tij në Izrael, ndërsa negociatat për marrëveshjen bërthamore të Iranit vazhdojnë të ngecin.

Shefi i Mossad, Yossi Cohen: Izraeli duhet të rrisë stekën e goditjeve kundër Iranit!

Duke marrë një doktoraturë nderi nga Universiteti Bar-Ilan, Yossi Cohen thotë se Mossad “është në luftë për paqe. Kjo detyrë nuk është gjithmonë e lehtë, kjo është arsyeja pse vitet e fundit, lufta klandestine kundër organizatave terroriste dhe kundër Iranit për të gjitha ato të dhunshme aktivitetet në rajonin tonë dhe dëshira e saj për armë bërthamore, është bërë aq e rëndësishme “.

Ndërrimi i shefave të Mossad: A do t’i mbushë David Barnea këpucët e Yossi Cohen?

ÇËSHTJET E INTELIGJENCS: Barnea mund të ketë qenë më thellë se Cohen në detaje dhe ka ndihmuar në shpikjen e disa prej taktikave “jashtë kutisë” që nxorrën disa nga operacionet iraniane dhe operacione të tjera.

Misioni i ri i Mossad, rrëmbimi i regjistrimeve bërthamore të Iranit

Në shkurt, Irani bllokoi hyrjen nga inspektorët e KB në objektet bërthamore, por vazhdoi të regjistronte atë që po ndodhte. Tani po kërcënon të fshijë regjistrimet. Marrja e regjistrimeve pritet të përmirësojë pozicionin e SHBA në negociata

Yaakov Peri, ish-kreu i Shin Bet, shpjegon modelin e Izraelit dhe rolin e inteligjencës për vaksinat

Nuk kanë as ilaçe magjike dhe as aplikacion Immuni, por kanë tashmë një këmbë jashtë pandemisë. Suksesi i izraelianëve kundër koronavirusit është tek numrat. Në më pak se 10 ditë gjysmë milioni qytetarëve u është injektuar një nga dy vaksinat e blera në doza biblike prej qeverisë nga amerikanet Pfizer e Moderna. Sot, 1 izraelian në 20 është i gatshëm t’i kthehet jetës normale.

Shërbimi top-sekret i Izraelit, Mossad, kërkon të rekrutojë përmes Netflix, Hulu dhe Apple TV

Pas dekadash në hije, agjencia e inteligjencës së jashtme e Izraelit, Mossad, ka marrë shumë kohë transmetimi, si në lajme ashtu edhe në thriller të njohur televizivë. Dhe në ekran, hitet e transmetimit si “Teherani” i Apple TV Plus, “The Spy” i Netflix dhe “False Flag” i Hulu e kanë paraqitur Mossad si një makinë të ftohtë, të pamëshirshme dhe efikase.

Ish-agjenti i Mossad zbulon sekretet e agjencisë, historitë pas operacioneve të fshehta

Spy Legends është kompania e parë, fokusi i së cilës është tek njerëzit që punojnë në spiunazh dhe operacione të fshehta të inteligjencës.

Eksperti i Mossad dhe ish-spiunët: Planifikimi dhe sfidat në vrasjet e shënjestrave

Gazetari Ronen Bergman, ish-agjentët Victor Ostrovsky, Ram Ben-Barak i dhanë televizionit Izraelit, Channel 12, vështrimin teorik se si funksionojnë vrasjet, pas goditjes së shkencëtarit iranian Fakhrizadeh

Raporti iranian: Shefi bërthamor u vra me armë izraelite të kontrolluara nga sateliti

TV Shtetëror iranian thotë se arma e gjetur në skenën e vrasjes së Fakhrizadeh kishte ‘logon dhe specifikimet e industrisë ushtarake izraelite’. Zyrtari i lartë konfirmon se sulmi ishte kryer në distancë