Mazniku pret ministrin izraelit: Të vendosur për thellimin e marrëdhënieve dypalëshe

Ministri i Shtetit për Pushtetin Vendor, Arbjan Mazniku pret ministrin e Brendshëm i Izraelit, Moshe Arbel


Ministri i Shtetit për Pushtetin Vendor Arbjan Mazniku dhe ministri i Brendshëm i Izraelit, Moshe Arbel, janë shprehur të vendosur për të thelluar marrëdhëniet dypalëshe midis Shqipërisë dhe Izraelit. Në takimin e tyre të sotëm në Tiranë, dy ministrat diskutuan mundësitë e bashkëpunimit në fusha të ndryshme, përfshirë pushtetin vendor dhe zhvillimin ekonomik.

Në një postim në rrjetet sociale, ministri Mazniku solli në fokus marrëdhëniet midis shqiptarëve dhe hebrenjve, të cilat kanë një histori të gjatë dhe të veçantë, që kulmon gjatë Luftës së Dytë Botërore, kur mijëra hebrenj gjetën strehim dhe mbrojtje në Shqipëri.

“Me krenari diskutuam për këtë histori të përbashkët me ministrin e Brendshëm të Izraelit, Moshe Arbel, në vizitën e tij në vendin tonë. Gjithashtu, folëm për mundësinë e bashkëpunimit në rrafshin e pushtetit vendor, si dhe për të shkëmbyer eksperiencat midis qyteteve tona në fusha ekonomike,” theksoi ministri Mazniku.

Marrëdhëniet Shqipëri-Izrael po forcohen gjithnjë e më shumë në aspektin ekonomik dhe jo vetëm. Bashkëpunimi mes Shqipërisë dhe Izraelit shtrihet në shumë fusha, duke nisur nga buqësia, energjia, inovacioni, kultura etj.

Gjatë Luftës së Dytë Botërore, Shqipëria ishte një nga vendet e pakta që ofroi strehim për hebrenjtë, duke i mbrojtur ata nga persekutimi nazist. Kjo trashëgimi e mikpritjes dhe mbështetjes ka vazhduar të forcohet me kalimin e viteve, duke krijuar një bazë të fortë për bashkëpunim në të gjitha fushat.

Kompania izraelite LR Group, projekt investimesh në Shqipëri

Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja, priti Ambasadoren e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg.

Izrael

Izrael-Shqipëri, bashkëpunim në fushën ekonomike dhe sigurinë kibernetike

Ministria e Jashtme të Izraelit reagon pas vizitës në Jeruzalem, të delegacionit nga Ministria e Jashtme të Shqipërisë.

Shqipëri

Mazniku pret ministrin izraelit: Të vendosur për thellimin e marrëdhënieve dypalëshe

Ministri i Shtetit për Pushtetin Vendor, Arbjan Mazniku pret ministrin e Brendshëm i Izraelit, Moshe Arbel

Kosove

Kosova merr pjesë në Ekspozitën Ndërkombëtare të Turizmit në Tel Aviv

Republika e Kosovës po merr pjesë në Ekspozitën Ndërkombëtare të Turizmit në Tel Aviv të Shtetit të Izraelit

OPED

Izraelin dhe Kosovën e pret një ardhme e shkëlqyer bashkëpunimi ekonomik

Anëtar i kryesisë së Dhomës së Tregtisë së Izraelit dhe anëtar i bordit drejtues të Institutit të Eksporteve të Izraelit

Bota

Mazniku pret ministrin izraelit: Të vendosur për thellimin e marrëdhënieve dypalëshe

Ministri i Shtetit për Pushtetin Vendor, Arbjan Mazniku pret ministrin e Brendshëm i Izraelit, Moshe Arbel

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, Yossi Cohen: Operacionet që mahnitën shërbimet inteligjente

Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit