Roi Shaposhnik: Shqipëria, mundësi e shkëlqyer për bizneset izraelite!

CEO dhe bashkëthemeluesi i kompanisë ‘ALIT’ flet për ofertat që marrin kompanitë izraelite të teknologjisë së lartë nga Shqipëria


Një nga radiot më të rëndësishme në Izrael, 103 FM, dhe që i përket gazetës së madhe “Maariv”, ka pasur në fokus të një reportazhi radiofonik dhe ka shkruar në lidhje me Konferencën “Java e Teknologjisë Tirana-Tel Aviv”, të zhvilluar në kryeqytetin shqiptare nga 20-22 mars, një konferencë e organizuar nga kompania izraelit “ALIT” dhe e mbështetur nga Bashkia e Tiranës. Në të morën pjesë përfaqësues nga bizneset me të shquara izraelite në fushën e Teknologjisë së Lartë, Sigurisë Kibernetike, FinTech, etj.

Radioja izraelite zhvilloi një intervistë me organizatorin izraelit të konferencës, Roi Shaposhnik, CEO dhe bashkëthemelues i kompanisë ‘ALIT’ që operon në Shqipëri.

ARTIKULLI I PLOTË

Pas frikës së madhe për reformimin e sistemit gjyqësor, shumë punëtorë në industrinë e teknologjisë së lartë aktualisht po marrin oferta nga vende të botës, duke kërkuar t’i pranojnë ato. Në një konferencë të posaçme të iniciuar nga qeveria shqiptare, me pjesëmarrjen e përfaqësuesve të kompanive të teknologjisë së lartë në Izrael, dolën një sërë propozimesh për migrimin e tyre.

Roi Shaposhnik, CEO dhe bashkëthemelues i kompanisë ‘ALIT’ që operon në Shqipëri, tha: “Marrëdhënia mes Shqipërisë dhe Izraelit ka vazhduar për pak më shumë se 11 vjet. Në vitin 2012, ambasada izraelite. U hap në vend, por marrëdhënia midis dy vendeve vjen që nga koha e Holokaustit. Në aspektin e biznesit ka bashkëpunim të frytshëm mes vendeve, sigurisht në funksion të sulmeve kibernetike në Shqipëri, ato na ndihmojnë me njohuri dhe përvojë. Kryeministri i vendit na kontaktoi përmes ambasadave për të ndihmuar në thyerjen e emigracionit negativ të të rinjve që studiojnë dhe shpërngulen në vende të tjera. Këtu lindi ideja për të mbajtur një konferencë mbi këtë temë”.

“Ne të gjithë menduam se ishte një vend i errët mysliman dhe një diktaturë, dhe pas tre ditësh të konferencës opinioni ndryshoi 180 gradë,” shtoi ai.

“Ky është një nga vendet më interesante dhe në zhvillim në Evropën Lindore, është një diamant i palustruar që ofron shumë për kompanitë izraelite.”

Në përfundim të fjalës së tij, Shaposhnik ​​theksoi: “Ideja fillestare që filloi me pushtimin rus të Ukrainës, ishte një fluks kompanish të themeluara që kërkonin një alternativë. Nuk kam dyshim se mentaliteti në Izrael i ndihmoi jo pak punët. Shqiptarët po hapin dyer për kompani ndërkombëtare kryesisht nga Izraeli, por edhe nga Europa. Po flasim, për një paketë të plotë. Kemi rreth dy transaksione me kompani izraelite që duan të shqyrtojnë fizibilitetin e biznesit,  për të bërë investime. Duhet thënë se dhe protestat që po ndodhin në Izrael kontribuan”.

 

Lexo më shumë

Kompania izraelite LR Group, projekt investimesh në Shqipëri

Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja, priti Ambasadoren e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg.

Izrael

Izrael-Shqipëri, bashkëpunim në fushën ekonomike dhe sigurinë kibernetike

Ministria e Jashtme të Izraelit reagon pas vizitës në Jeruzalem, të delegacionit nga Ministria e Jashtme të Shqipërisë.

Shqipëri

Nderohet konsulli i Izraelit në Shqipëri, Rodolf Xhillari

Zv.kryetarja e Kuvendit, Ermonela Felaj Valikaj: Rikonfirmim i miqësisë mes dy popujve

Kosove

Kosova merr pjesë në Ekspozitën Ndërkombëtare të Turizmit në Tel Aviv

Republika e Kosovës po merr pjesë në Ekspozitën Ndërkombëtare të Turizmit në Tel Aviv të Shtetit të Izraelit

OPED

Izraelin dhe Kosovën e pret një ardhme e shkëlqyer bashkëpunimi ekonomik

Anëtar i kryesisë së Dhomës së Tregtisë së Izraelit dhe anëtar i bordit drejtues të Institutit të Eksporteve të Izraelit

Bota

Nderohet konsulli i Izraelit në Shqipëri, Rodolf Xhillari

Zv.kryetarja e Kuvendit, Ermonela Felaj Valikaj: Rikonfirmim i miqësisë mes dy popujve

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, Yossi Cohen: Operacionet që mahnitën shërbimet inteligjente

Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit