Izraeli, rekord eksportesh prodhime ushtarake në 2023

Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë USD në vitin 2023


Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë dollarë në vitin 2023, raporton Drejtoria e Bashkëpunimit Ndërkombëtar të Mbrojtjes së Ministrisë së Mbrojtjes (SIBAT). Ky është viti i tretë radhazi në të cilin rekordi është thyer me porosi të reja me vlerë 12.5 miliardë dollarë në 2022 dhe 11.3 miliardë dollarë në 2021.

Interesi kryesor në sistemet e mbrojtjes ajrore të Izraelit përfshinte shitjen historike prej 3.5 miliardë dollarësh të Arrow 3 të Sistemit Ajror të Izraelit (IAI) në Gjermani dhe shitjen e Sling të Rafael David’s Finlandës për 317 milion dollarë. Shifrat e SIBAT treguan se 36% e shumës së marrëveshjes në 2023 ishte në sistemet e mbrojtjes ajrore, krahasuar me 19% në 2022.

Nga ana tjetër, pati një rënie të konsiderueshme në porositë e reja për sistemet e mjeteve ajrore pa pilot dhe dronët nga 25% në 2022 në vetëm 4% në 2023. Sistemet e radarëve përfaqësonin 11% të sasive të porosive të reja vitin e kaluar, krahasuar me 13% në vitin 2022 ndërsa raketat u rritën në 11% vitin e kaluar nga 5% në 2022. Porositë e tjera të eksportit sipas përqindjes ishin avionikë dhe avionë të drejtuar 5% (10% në 2022), municione dhe municione 8% (4%), mbikqyrje dhe optronika 5% (10% në 2022), automjetet dhe mjetet e blinduara 5% (5%), inteligjenca dhe siguria kibernetike 4% (4%), komunikimet 4% (6%) dhe sistemet detare 1% (1%).

Kompania izraelite LR Group, projekt investimesh në Shqipëri

Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja, priti Ambasadoren e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg.

Izrael

Izrael-Shqipëri, bashkëpunim në fushën ekonomike dhe sigurinë kibernetike

Ministria e Jashtme të Izraelit reagon pas vizitës në Jeruzalem, të delegacionit nga Ministria e Jashtme të Shqipërisë.

Shqipëri

Mazniku pret ministrin izraelit: Të vendosur për thellimin e marrëdhënieve dypalëshe

Ministri i Shtetit për Pushtetin Vendor, Arbjan Mazniku pret ministrin e Brendshëm i Izraelit, Moshe Arbel

Kosove

Kosova merr pjesë në Ekspozitën Ndërkombëtare të Turizmit në Tel Aviv

Republika e Kosovës po merr pjesë në Ekspozitën Ndërkombëtare të Turizmit në Tel Aviv të Shtetit të Izraelit

OPED

Izraelin dhe Kosovën e pret një ardhme e shkëlqyer bashkëpunimi ekonomik

Anëtar i kryesisë së Dhomës së Tregtisë së Izraelit dhe anëtar i bordit drejtues të Institutit të Eksporteve të Izraelit

Bota

Mazniku pret ministrin izraelit: Të vendosur për thellimin e marrëdhënieve dypalëshe

Ministri i Shtetit për Pushtetin Vendor, Arbjan Mazniku pret ministrin e Brendshëm i Izraelit, Moshe Arbel

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, Yossi Cohen: Operacionet që mahnitën shërbimet inteligjente

Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit