Kompania izraelite LR Group, projekt investimesh në Shqipëri

Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja, priti Ambasadoren e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg.


Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja, priti Ambasadoren e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg.

Fokus i diskutimit kishte të bënte për një projekt investimi tejet novator – Qendra Gjenetike e Integruar dhe Projekti i Fermës Diellore, investim i grupit të mirënjohur izraelit LR Group.

POSTIMI I MINISTRIT GONXHJA

Kisha kënaqësinë të prisja në një takim zyrtar, Shkëlqesinë e Saj, Ambasadoren e Izraelit në Shqipëri, Znj. Galit Peleg, me fokus diskutimi për një projekt investimi tejet novator – Qendra Gjenetike e Integruar dhe Projekti i Fermës Diellore, investim i grupit të mirënjohur izraelit LR Group.

Kjo nismë shënon një moment kyç në përpjekjet tona për të rritur sigurinë dhe potencialin ekonomik në sektorin ushqimor, si edhe qëndrueshmërinë bujqësore me shfrytëzim burimesh të rinovueshme të energjisë.

Njëkohësisht, falë laboratorit të parë të integruar të gjenetikës në vend, kjo sipërmarrje transformuese e vendos Shqipërinë ndër vendet me teknologji agro-ushqimore më të përparuar në rajon, ndaj dhe angazhimi ynë do të jetë i tillë që të koordinojmë dhe të garantojmë, pa humbur kohë, një mbështetje institucionale për një investim kaq strategjik e pionieristik!

🇦🇱🤝🇮🇱 Kisha kënaqësinë të prisja në një takim zyrtar, Shkëlqesinë e Saj, Ambasadoren e Izraelit në Shqipëri, Znj. Galit…

Posted by Blendi Gonxhja on Sunday, March 24, 2024

Kompania izraelite LR Group, projekt investimesh në Shqipëri

Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja, priti Ambasadoren e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg.

Izrael

Izrael-Shqipëri, bashkëpunim në fushën ekonomike dhe sigurinë kibernetike

Ministria e Jashtme të Izraelit reagon pas vizitës në Jeruzalem, të delegacionit nga Ministria e Jashtme të Shqipërisë.

Shqipëri

Nderohet konsulli i Izraelit në Shqipëri, Rodolf Xhillari

Zv.kryetarja e Kuvendit, Ermonela Felaj Valikaj: Rikonfirmim i miqësisë mes dy popujve

Kosove

Kosova merr pjesë në Ekspozitën Ndërkombëtare të Turizmit në Tel Aviv

Republika e Kosovës po merr pjesë në Ekspozitën Ndërkombëtare të Turizmit në Tel Aviv të Shtetit të Izraelit

OPED

Izraelin dhe Kosovën e pret një ardhme e shkëlqyer bashkëpunimi ekonomik

Anëtar i kryesisë së Dhomës së Tregtisë së Izraelit dhe anëtar i bordit drejtues të Institutit të Eksporteve të Izraelit

Bota

Nderohet konsulli i Izraelit në Shqipëri, Rodolf Xhillari

Zv.kryetarja e Kuvendit, Ermonela Felaj Valikaj: Rikonfirmim i miqësisë mes dy popujve

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, Yossi Cohen: Operacionet që mahnitën shërbimet inteligjente

Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit