Mësuesit kosovarë, në seminarin për Pedagogjinë Inovative në Izrael

Florian Kurteshi, Kreshnike Kabashi dhe Sedat Shkurti ndoqën seminarin në fushën e Pedagogjisë Inovative në Jeruzalem


Florian Kurteshi nga shkolla fillore “Akademia Hello e Arsimit” (“Hello Academy of Education”) në Gjilan, znj. Kreshnike Kabashi nga shkolla fillore “ Meto Bajraktari” në Prishtinë dhe z. Sedat Shkurti nga Shkolla Fillore dhe e Mesme e Ulët “Motrat Qiriazi” në Prizren kanë përfunduar me sukses seminarin gati trejavor në fushën e Pedagogjisë Inovative në Jerusalem të Shtetit të Izraelit.

Gjatë ceremonisë së dorëzimit të çertifikateve ishte e pranishme edhe ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri.

Postimi i Ambasadë së Kosovës në Izrael

Z. Florian Kurteshi nga shkolla fillore “Akademia Hello e Arsimit” (“Hello Academy of Education”) në Gjilan, znj. Kreshnike Kabashi nga shkolla fillore “ Meto Bajraktari” në Prishtinë dhe z. Sedat Shkurti nga Shkolla Fillore dhe e Mesme e Ulët “Motrat Qiriazi” në Prizren kanë përfunduar me sukses seminarin gati trejavor në fushën e Pedagogjisë Inovative në Jerusalem të Shtetit të Izraelit, me ç’rast u janë ndarë certifikata nga organizatori.

Ky seminar u zhvillua nën organizimin dhe mbështetjen e Agjencionit për Bashkëpunim dhe Zhvillim Ndërkombëtar (MASHAV), pjesë e Ministrisë së Jashtme të Shtetit të Izraelit, në Qendrën e MASHAV për Trajnim Arsimor Aharon Ofri (METC) në Jerusalem. Pjesëmarrësit mësuan për zhvillimin e qëndrueshëm, edukimin teknologjik dhe inovativ dhe mënyrat se si e përdorim teknologjinë në procesin e të mësuarit.

Gjithashtu, ata vizituan shkolla të jashtëzakonshme si Shkollën Fillore “Zhabotinski” në Beit-Shemesh, Shkollën e Mesme “Beit-Gonen” në Jerusalem, Shkollën Fillore “Ramot Weitzman – Yavne”. Atje ata zhvilluan takime të shumta të reja me pedagogë të përkushtuar në Izrael, si dhe mësuan shumë për ndërmarrësinë në arsim dhe panë nga afër qasjen e re në arsim në menaxhimin e projekteve në moshë të re. Mësuan se si zbatohet teknologjia në klasa dhe mënyrat e ndryshme për t’u ndihmuar nxënësve dhe mësuesve. Tutje, ata panë nga afër disa projekte interesante të tilla si Biomimikria dhe Kutia e Imagjinatës (Athens Fund), si dhe mësuan se si duhet vepruar kur përballen me probleme psikologjike në punë ose me nxënës.

Ata patën nderin që të takojnë kryetarin e qytetit Yavne, z. Roei Gabay.

Gjithashtu, ata patën mundësi për të udhëtuar, duke vizituar kështu edhe Detin e Vdekur, Masadën, Detin e Galilesë, Binyaminën, Maale Adumimin dhe Tel Avivin.

MASHAV do të vazhdojë me seminare dhe trajnime në fusha të ndryshme ku sërish do të marrin pjesë përfaqësues nga Republika e Kosovës.
????

Z. Florian Kurteshi nga shkolla fillore “Akademia Hello e Arsimit” (“Hello Academy of Education”) në Gjilan, znj….

Posted by Kosovo Embassy Jerusalem on Thursday, February 9, 2023

Kompania izraelite LR Group, projekt investimesh në Shqipëri

Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja, priti Ambasadoren e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg.

Izrael

Izrael-Shqipëri, bashkëpunim në fushën ekonomike dhe sigurinë kibernetike

Ministria e Jashtme të Izraelit reagon pas vizitës në Jeruzalem, të delegacionit nga Ministria e Jashtme të Shqipërisë.

Shqipëri

Nderohet konsulli i Izraelit në Shqipëri, Rodolf Xhillari

Zv.kryetarja e Kuvendit, Ermonela Felaj Valikaj: Rikonfirmim i miqësisë mes dy popujve

Kosove

Kosova merr pjesë në Ekspozitën Ndërkombëtare të Turizmit në Tel Aviv

Republika e Kosovës po merr pjesë në Ekspozitën Ndërkombëtare të Turizmit në Tel Aviv të Shtetit të Izraelit

OPED

Izraelin dhe Kosovën e pret një ardhme e shkëlqyer bashkëpunimi ekonomik

Anëtar i kryesisë së Dhomës së Tregtisë së Izraelit dhe anëtar i bordit drejtues të Institutit të Eksporteve të Izraelit

Bota

Nderohet konsulli i Izraelit në Shqipëri, Rodolf Xhillari

Zv.kryetarja e Kuvendit, Ermonela Felaj Valikaj: Rikonfirmim i miqësisë mes dy popujve

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, Yossi Cohen: Operacionet që mahnitën shërbimet inteligjente

Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit