Izraelin dhe Kosovën e pret një ardhme e shkëlqyer bashkëpunimi ekonomik

Anëtar i kryesisë së Dhomës së Tregtisë së Izraelit dhe anëtar i bordit drejtues të Institutit të Eksporteve të Izraelit


Nga Roy Roznek

Dy vite më parë, 1 shkurt 2021, me një vendim të guximshëm, Republika e Kosovës hapi ambasadën e saj në Izrael, në kryeqytetin e Jeruzalemit.

Qysh atëherë, ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, ka bërë shumë përpjekje për zhvillimin e marrëdhënieve diplomatike dhe ekonomike ndërmjet dy vendeve.

 

Roy Roznek dhe ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri

 

Në të njëjtën kohë, Izraeli emëroi ambasadoren e saj në Kosovë, Tamar Ziv, dhe të dyja ambasadat po bëjnë shumë për të zhvilluar marrëdhëniet mes dy vendeve.

Unë si anëtar i kryesisë së Dhomës së Tregtisë së Izraelit dhe si anëtar i bordit drejtues të Institutit të Eksporteve të Izraelit mora përsipër misionin e zhvillimit të biznesit mes këtyre dy vendeve.

Unë e kam vizituar Kosovën shumë dhe kam takuar zyrtarë të lartë të qeverisë, liderë aktualë dhe ish-liderë dhe anëtarë të lartë të ekonomisë dhe shumë biznesmenë dhe organizata.

Ne pritëm një delegacion shumë të madh nga Kosova në Izrael, që numëronte 25 kompani biznesi dhe u kujdesëm për bashkëpunimet afariste dhe ekonomike.

Ministrat e Qeverisë nga Republika e Kosovës erdhën për të vizituar Izraelin dhe u mahnitën shumë nga bashkëpunimi.

Shefi i policisë dhe zyrtarë të tjerë të lartë erdhën në ekspozitat e sigurisë së atdheut dhe u takuam me kompani nga Izraeli

Këtë javë u mbajt webinari i parë i biznesit për të prezantuar Kosovën me kompanitë izraelite.

Tre organizatat më të mëdha në ekonominë izraelite: Dhoma Ekonomike e Izraelit, Instituti i Eksportit të Izraelit dhe Shoqata e Prodhuesve u bashkuan për të bashkëpunuar për të mirën e njohjes dhe ekspozimit të përfitimeve të investimeve dhe tregtisë në vendin e Kosovës.

Nga pala kosovare morën pjesë zyrtarë të lartë qeveritarë të cilët për 2 orë prezantuan përfitimet e shumta të investimeve dhe tregtisë shtetërore.
Kompanitë izraelite morën pjesë në webinarin 2-orësh të biznesit 63.

Nga ana e qeverisë së Kosovës dhe nga ana e zyrtarëve të lartë të qeverisë së Kosovës dhe zyrtarëve të lartë, secili dha një pasqyrë të plotë të fushës me të cilën ishte në krye.

Roy Roznek dhe ish-Presidenti i Kosovës, Behgjet Pacolli (ish-ministër i Jashtëm)

Në fund u bënë pyetje dhe interesim i madh për temën

Në aspektin personal, unë jam duke punuar që nga fillimi i marrëdhënieve diplomatike mes vendeve për të zhvilluar çështjen e ekonomisë dhe tregtisë mes dy vendeve me ndihmën e madhe të ambasadorit të Kosovës në Izrael dhe ambasadorit të Izraelit në Kosovë.

Ka ende shumë punë dhe ka edhe një të ardhme të mirë për të zhvilluar marrëdhëniet dypalëshe dhe diplomatike mes dy vendeve tona.

Unë jam këtu për këtë!

———————-

Roy Roznek:
Anëtar i Presidiumit FICC
Anëtar i Komitetit Ndërkombëtar FICC
Ambasadori Botëror i Paqes. WPT,
Anëtar i Klubit të Ambasadorëve të Izraelit


Kompania izraelite LR Group, projekt investimesh në Shqipëri

Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja, priti Ambasadoren e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg.

Izrael

Izrael-Shqipëri, bashkëpunim në fushën ekonomike dhe sigurinë kibernetike

Ministria e Jashtme të Izraelit reagon pas vizitës në Jeruzalem, të delegacionit nga Ministria e Jashtme të Shqipërisë.

Shqipëri

Nderohet konsulli i Izraelit në Shqipëri, Rodolf Xhillari

Zv.kryetarja e Kuvendit, Ermonela Felaj Valikaj: Rikonfirmim i miqësisë mes dy popujve

Kosove

Kosova merr pjesë në Ekspozitën Ndërkombëtare të Turizmit në Tel Aviv

Republika e Kosovës po merr pjesë në Ekspozitën Ndërkombëtare të Turizmit në Tel Aviv të Shtetit të Izraelit

OPED

Izraelin dhe Kosovën e pret një ardhme e shkëlqyer bashkëpunimi ekonomik

Anëtar i kryesisë së Dhomës së Tregtisë së Izraelit dhe anëtar i bordit drejtues të Institutit të Eksporteve të Izraelit

Bota

Nderohet konsulli i Izraelit në Shqipëri, Rodolf Xhillari

Zv.kryetarja e Kuvendit, Ermonela Felaj Valikaj: Rikonfirmim i miqësisë mes dy popujve

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, Yossi Cohen: Operacionet që mahnitën shërbimet inteligjente

Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit