Një Mendësi AI: Këshilla nga vizita e Dror Gill në Tiranë

Dror Grill është një strateg teknologjik me përvojë dhe fitues i Çmimit Emmy në Teknologji & Inxhinieri.


Java e kaluar solli një ngjarje emocionuese në Tiranë pasi qyteti u vizitua nga Z. Dror Gill; një strateg teknologjik me përvojë dhe fitues i Çmimit Emmy në Teknologji & Inxhinieri, për një seri takimesh frymëzuese. Me mbi 30 vjet eksperiencë si ekzekutiv, Z. Gill është dallluar si zë udhëheqës në shfrytëzimin e mjeteve të Inteligjencës Artificiale Gjenerative si ChatGPT për të shtyrë inovacionin dhe efikasitetin në organizata.

Në qendër të vizitës së tij ishte një takim i organizuar nga Ambasadorja izraelite në Shqipëri, Znj. Galit Peleg, në rezidencën e saj. Gjatë një darke intime, Z. Gill ndau modestisht udhëtimin e tij si Drejtor Teknologjik i disa startupeve të suksesshme, duke hedhur dritë mbi evoluimin e ekosistemit të shkëlqyer të startupeve në Izrael – një kulturë e përcaktuar nga ndjekja e problemeve dhe pranimi i dështimeve si një hap drejt suksesit. Ndërmjet kontributeve të tij të shquara është edhe bashkë-themelimi i Haifa Beer Tech, një nismë që promovon zhvillimin e sipërmarrësve të rinj duke krijuar një mjedis bashkëpunimi për shkëmbim idesh dhe mentorim.

Eventi i organizuar për herë të parë, me emrin “Tirana Beer Tech”, u iniciua nga Ambasada izraelite në Shqipëri, në partneritet me Bashkinë e Tiranës dhe me mbeshtetjen e Birrës Korça.

Ngjarja u zhvillua nën sfondin ikonik të Piramidës së Tiranës, simbol i përkushtimit të qytetit ndaj inovacionit dhe sipërmarrjes. Midis të ftuarve të nderit ishin Znj. Anuela Ristani, Zv. Kryetare e Bashkisë së Tiranës, dhe Z. Blendi Gonxhja, Ministër i Ekonomisë, Turizmit dhe Inovacionit, të cilët nënvizuan mbështetjen e tyre të pandalshme për nisma si Tirana Beer Tech, duke i vlerësuar si ngjarje të cilat luajnë rol të rëndësishëm në kultivimin e ekosistemit startup në Shqipëri.

Gjatë Tirana Beer Tech, Z. Gill tërhoqi vëmendjen e audiencës me idetë e tij për Inteligjencën Artificiale Gjenerative, duke rrëfyer rrugëtimin e tij nga lançimi i ChatGPT 3.5 deri në shfrytëzimin e fuqisë transformuese të AI në krijimin dhe planifikimin strategjik të startupeve. Përmes tregimeve mbresëlënëse, ai theksoi rëndësinë e pranimit të një mendësie AI – si diçka e cila do të na mundësojë një potencial të pakufizuar në të gjitha fushat e biznesit dhe inovacionit. Rrjedhimisht diskutime interesante u nisën ku pjesëmarrësit reflektuan mbi implikimet dhe mundësitë e ofruara nga e ardhmja e drejtuar nga AI.

Me personalitete të shquara si Zj. Mira Murati, Drejtuese e Teknologjisë e OpenAI, nga Shqipëria, ka një krenari të ndjeshme në portretizimin e talenteve në rritje të vendit; një dëshmi për zhvillimin e Shqipërisë në skenën globale të teknologjisë.

Ne, si ekip i Business Magazine Albania, kishim privilegjin të përfitonim nga vizita e Z. Gill dhe të bisedonim me të mbi këto tema që përbëjnë fokusin kryesor të redaksisë sonë. Tashmë presim me padurim kthimin e tij për të pasur mundësinë të zgjerojmë më tej kuptimin e potencialit transformues të Inteligjencës Artificiale, si mjet përshpejtues për ta vendosur Tiranën dhe Shqipërinë në krye të inovacionit teknologjik.

Marrë nga Business Magazine Albania

Kompania izraelite LR Group, projekt investimesh në Shqipëri

Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja, priti Ambasadoren e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg.

Izrael

Izrael-Shqipëri, bashkëpunim në fushën ekonomike dhe sigurinë kibernetike

Ministria e Jashtme të Izraelit reagon pas vizitës në Jeruzalem, të delegacionit nga Ministria e Jashtme të Shqipërisë.

Shqipëri

Nderohet konsulli i Izraelit në Shqipëri, Rodolf Xhillari

Zv.kryetarja e Kuvendit, Ermonela Felaj Valikaj: Rikonfirmim i miqësisë mes dy popujve

Kosove

Kosova merr pjesë në Ekspozitën Ndërkombëtare të Turizmit në Tel Aviv

Republika e Kosovës po merr pjesë në Ekspozitën Ndërkombëtare të Turizmit në Tel Aviv të Shtetit të Izraelit

OPED

Izraelin dhe Kosovën e pret një ardhme e shkëlqyer bashkëpunimi ekonomik

Anëtar i kryesisë së Dhomës së Tregtisë së Izraelit dhe anëtar i bordit drejtues të Institutit të Eksporteve të Izraelit

Bota

Nderohet konsulli i Izraelit në Shqipëri, Rodolf Xhillari

Zv.kryetarja e Kuvendit, Ermonela Felaj Valikaj: Rikonfirmim i miqësisë mes dy popujve

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, Yossi Cohen: Operacionet që mahnitën shërbimet inteligjente

Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit