Ambasadorja Peleg: Faleminderit Shqipëri për miqësinë e vërtetë ndaj Izraelit!

Ambasadorja e Izraelit, Galit Peleg, falënderoi Shqipërinë, për mbështetjen ndaj Izraelit në Rezolutën e OKB për Palestinën.


Ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, përmes një postimi falënderoi Shqipërinë, për mbështetjen ndaj Izraelit në Rezolutën e OKB për Palestinën.

“Faleminderit Shqipërinë për miqësinë tuaj të vërtetë! ?????”, shkruan ambasadorja në Twitter.

Shqipëria bashkoi votat me Izraelin në Rezolutën e OKB për Palestinën. Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara miratoi të premten një rezolutë që kërkon që Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë të peshojë mbi konfliktin izraelito-palestinez, “aneksimin” izraelit dhe “statusin ligjor të okupimit”.

Rezoluta e promovuar nga palestinezët u miratua me 87 vota pro, 26 kundër dhe 53 abstenime.

Izraeli, Shqipëria, SHBA, Britania e Madhe, Australia, Austria, Kanadaja, Gjermania dhe Italia votuan kundër rezolutës së së premtes.

Kina, Irani, Irlanda, Polonia, Portugalia, Rusia dhe Arabia Saudite ishin mes atyre që votuan pro, së bashku me shtetet myslimane ose arabe me të cilat Izraeli ka marrëdhënie duke përfshirë Egjiptin, Jordaninë, Marokun, Emiratet e Bashkuara Arabe, Bahreinin, Sudanin dhe Azerbajxhanin.

Franca, Brazili, Danimarka, Finlanda, Japonia, Holanda, Suedia dhe Zvicra abstenuan.

Bashkëpunimet e frytshme Shqipëri-Izrael, Spiropali pret ambasadoren Peleg

Ministrja për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali, pret ambasadoren e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg.

Izrael

Izrael-Shqipëri, bashkëpunim në fushën ekonomike dhe sigurinë kibernetike

Ministria e Jashtme të Izraelit reagon pas vizitës në Jeruzalem, të delegacionit nga Ministria e Jashtme të Shqipërisë.

Shqipëri

Veliaj: Tirana, Tel-Avivi i ardhshëm i Ballkanit në teknologji dhe inovacion!

Ditën e sotme ka nisur "Java e Teknologjisë Tirana-Tel Aviv", ku marin pjesë 88 kompani si dhe investitorë nga Izraeli.

Kosove

Kosova merr pjesë në Ekspozitën Ndërkombëtare të Turizmit në Tel Aviv

Republika e Kosovës po merr pjesë në Ekspozitën Ndërkombëtare të Turizmit në Tel Aviv të Shtetit të Izraelit

OPED

Izraelin dhe Kosovën e pret një ardhme e shkëlqyer bashkëpunimi ekonomik

Anëtar i kryesisë së Dhomës së Tregtisë së Izraelit dhe anëtar i bordit drejtues të Institutit të Eksporteve të Izraelit

Bota

“Nimrod Yaron Co.”, kompania izraelite në fushën e konsulencës tatimore hap degën e saj në Shqipëri

"Nimrod Yaron Albania", një urë lidhëse midis bizneseve izraelite dhe shqiptare. Ka filluar rekrutimi i stafit shqiptar.

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, Yossi Cohen: Operacionet që mahnitën shërbimet inteligjente

Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit