Besa e Përjetshme!

“Besa e Përjetshme”, takim përmbyllës i veprimtarive në përkujtim të Ditës Ndërkombëtare të Kujtimit të Holokaustit dhe kushtuar 31-vjetorit të marrëdhënieve diplomatike midis Shqipërisë dhe Izraelit


Nga Lindita Nikolla, Kryetare e Kuvendit

“Besa e Përjetshme”, takim përmbyllës i veprimtarive në përkujtim të Ditës Ndërkombëtare të Kujtimit të Holokaustit dhe kushtuar 31-vjetorit të marrëdhënieve diplomatike midis Shqipërisë dhe Izraelit

Marrëdhëniet mes shqiptarëve dhe hebrenjve nuk janë një çështje shtetërore, por një dimension i ndërtimit shpirtëror të dy kombeve dhe dy popujve tanë.

Mirënjohje brezave që me humanizmin, besën dhe zemrën e gjerë na skalitën në historinë botërore si një popull i vogël, por mbrojtës i madh i hebrenjve.

Si partnerë strategjikë me aleatin tonë të madh, ??, ?? dhe ?? do të vijojmë të jemi në avangardë të luftës kundër terrorizmit.

Kuvendi do të vijojë të kontribuojë që ??, si lidere rajonale e luftës kundër antisemitizmit, ta realizojë me sukses këtë mision.

Angazhimi ynë është pjesë e aspiratave drejt ??, e kontributit si anëtar i NATO-s dhe në aleancën kundër terrorizmit, për një botë të sigurt, me mirëqenie, paqe e drejtësi.

Kuvendi do të intensifikojë bashkëpunimin me Knesset, për të mbështetur bashkëpunimin dypalësh dhe miqësinë emblematike mes shqiptarëve dhe hebrenjve.

?????

(Marrë nga postimi në Facebook, i autores)


Bashkëpunimet e frytshme Shqipëri-Izrael, Spiropali pret ambasadoren Peleg

Ministrja për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali, pret ambasadoren e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg.

Izrael

Izrael-Shqipëri, bashkëpunim në fushën ekonomike dhe sigurinë kibernetike

Ministria e Jashtme të Izraelit reagon pas vizitës në Jeruzalem, të delegacionit nga Ministria e Jashtme të Shqipërisë.

Shqipëri

Veliaj: Tirana, Tel-Avivi i ardhshëm i Ballkanit në teknologji dhe inovacion!

Ditën e sotme ka nisur "Java e Teknologjisë Tirana-Tel Aviv", ku marin pjesë 88 kompani si dhe investitorë nga Izraeli.

Kosove

Kosova merr pjesë në Ekspozitën Ndërkombëtare të Turizmit në Tel Aviv

Republika e Kosovës po merr pjesë në Ekspozitën Ndërkombëtare të Turizmit në Tel Aviv të Shtetit të Izraelit

OPED

Izraelin dhe Kosovën e pret një ardhme e shkëlqyer bashkëpunimi ekonomik

Anëtar i kryesisë së Dhomës së Tregtisë së Izraelit dhe anëtar i bordit drejtues të Institutit të Eksporteve të Izraelit

Bota

“Nimrod Yaron Co.”, kompania izraelite në fushën e konsulencës tatimore hap degën e saj në Shqipëri

"Nimrod Yaron Albania", një urë lidhëse midis bizneseve izraelite dhe shqiptare. Ka filluar rekrutimi i stafit shqiptar.

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, Yossi Cohen: Operacionet që mahnitën shërbimet inteligjente

Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit