Shpëtoi hebrenjtë, “Yad Vashem” nderon Kasem Koçerrin

Nën kujdesin e veçantë të Presidentit të Republikës, Ilir Meta si dhe në bashkëpunim me Ambasadën e Shtetit të Izraelit, u zhvillua në Institucionin e Kreut të Shtetit ceremonia e vlerësimit të Kasem Koçerrit dhe familjes së tij nga fshati Beshisht i Vlorës, për strehimin, mbrojtjen dhe shpëtimin e çiftit hebreo-vlonjat Moisi dhe Zhaneta Solomoni, nga Qendra Botërore e Kujtesës së Holokaustit “Jad Vashem”.

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite (IDF).

Combat Antisemitism Movement uron Avital Leibovich për nderimin nga Shqipëria me titullin “Kalorës i Urdhrit të Skënderbeut”

Combat Antisemitism Movement (Lëvizja Kundër Antisemitizmit) uroi Avital Leibovich, drejtoren e American Jewish Committee, dega Izrael, pas dekorimit nga ana e Presidentit të Shqipërisë, Ilir Meta, me titullin “Kalorës i Urdhrit të Skënderbeut”

Meta e nderon me titullin “Kalorës i Urdhrit të Skënderbeut”: Avital Leibovich, zë i fuqishëm në mbështetje të Shqipërisë dhe të Kosovës

Presidenti Meta vlerëson me Titullin “Kalorës i Urdhrit të Skënderbeut” Kryetaren e Komitetit Hebreo-Amerikan, znj. Avital Leibovich: Zë i fuqishëm në mbështetje të Shqipërisë dhe të Kosovës

Tragjedia me 45 viktima në Izrael, Meta: Hidhërim i madh, me lutjet tona i gjendemi pranë popullit mik

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta ka përcjellë një mesazh ngushëllimi për 45 viktimat e tragjedisë në festivalin Lag B’Omer në Izrael.

Dita e Holokaustit/ Meta: Shqipëria dhe Izraeli ndajnë të njëjtat vlera të paqes, lirisë dhe demokracisë

Presidenti i Shqipërise, Ilir Meta ka përcjellë një mesazh solidaritet në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës për viktimat nga Holokausti.

Dita e Holokaustit, Meta: Krenar për kombin tonë, nderim për viktimat e pafajshme

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta: “Në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës, përkujtojmë me nderim miliona viktima të pafajshme të mizorisë së pashpirt të Holokaustit. Krenar për kombin tonë, që në periudhën më të errët të njerëzimit, mbrojti dhe mirëpriti mijëra hebrenj të larguar nga vendet e tjera, duke mos dorëzuar asnjë te pushtuesit.

Meta për ‘The Times of Israel’: Një nga mësuesit e mi më të mirë ka qenë hebre

Presidenti i vendit Ilir Meta i cili vizitoi Izraelin me rastin e Forumit të Pestë Botëror të Hololaustit (22-23 janar 2020), ka dhënë një intervistë për gazetën më të madhe në vend, “The Times of Israel”.

Avital Leibovich: Pse e veçoj Shqipërinë në Ditën Ndërkombëtare të Holokaustit

Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite (IDF), në një mesazh të sajin në rrjetet sociale, me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Përkujtimit të Holokaustit, e vlerësoi jashtë mase kontributin e shqiptarëve për shpëtimin e hebrenjve gjatë Luftës së Dytë Botërore

Meta me shqiptarët e Izraelit: Me rëndësi ngritja e Muzeut të Historisë Hebraike në Vlorë

Presidenti i Republikës, Ilir Meta zhvilloi një takim të ngrohtë e të përzemërt në Jeruzalem me përfaqësues të bashkësisë izraelito-shqiptare, që jeton dhe punon prej dekadash në Shtetin e Izraelit.