Konferenca Ndërkombëtare e Donatorëve, Izraeli ndihmon Shqipërinë

Konferenca Ndërkombëtare e Donatorëve, e cila synon t’i vijë në ndihmë Shqipërisë pas tërmetit të 26 nëntorit dhe të financojë një pjesë të dëmeve të lëna pas ngjarjes tragjike po mbahet sot në Bruksel. Izraeli është midis 94 delegacioneve pjesëmarrëse, ku ndër to janë 62 shtete dhe 32 organizata.

Gazeta “Maariv”: Ekipi izraelit u nderua me medalje nga Shqipëria për kontributin e tij

Gazeta e madhe izraelite, “Maariv”, i ka kushtuar një artikull, për misionin e ekspertëve të Forcave Mbrojtëse të Izraelit në vend, ku veçon faktin se ekspertët izraelitë vlerësuan 150 ndërtesa, spitale, shkolla në Durrës, Tiranë dhe Krujë, ku mundësuan kthimin e rreth 1.600 familjeve në shtëpitë e tyre, si dhe morën vlerësime nga autoritetet më të larta shqiptare, përshirë Presidentin e Republikës dhe Kryeministrin e vendit.

Mision i kryer, Ministria e Mbrojtjes së Izraelit videomesazh për Shqipërinë

Në një postim në ‘Facebook’, Ministria e Mbrojtjes e Izraelit thekson se ka dërguar një delegacion ndihmë për popullin e Shqipërisë pas tërmetit, ndërsa nënvizon se kjo kishte një kuptim të madh për popullin e tyre, për shkak të asaj që shqiptarët kanë bërë në të shkuarën.

Ekspertët izraelitë: Sot, dita jonë e fundit në Shqipëri, por jo nga shqiptarët

Koloneli izraelit, Golan Vach, tha se nesër ekipi i tij largohet nga Shqipëria, por do të vijojnë të mbajnë kontakte dhe të kërkojnë fotografi për çdo inspektim.

Koloneli izraelit, Golan Vach: Ja çfarë duhet përdorur për të forcuar ndërtimet

Koloneli izraelit, Golan Vach, ndodhet këtë paradite në një objekt të dëmtuar nga tërmeti i 26 nëntorit në Durrës.
Ai tregoi live se si duhet izoluar dhe përforcuar muri i brendshëm i apartamentit.

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta: Ekipi izraelit na ndihmoi dhe na mësoi shumë!

Presidenti i Republikës së Shqipërië, Ilir Meta, ka zhvilluar një takim mbrëmjen e djeshme ekipin nga Izraeli, i cili vijon të verifikojë banesat e dëmtuara nga tërmeti i 26 nëntorit.

“Medalje e Artë” për Izraelin, ambasadori Gendler: Privilegj ta ndihmojmë Shqipërinë

Ambasadorit të Izraelit në Shqipëri, Noah Gal Gendler, iu dorëzua nga kryeministri Edi Rama dekorata, në emër të grupeve të kërkim-shpëtimit që i erdhën në ndihmë banorëve të zënë nga rrënojat e tërmeti në Durrës.

“Thellësisht mirënjohës”, Meta pret ekipin izraelit që po vlerëson dëmet në banesa pas tërmetit

Presidenti Ilir Meta priti sot në një takim ekipin izraelit i cili erdhi në vendin tonë për të vlerësuar dëmet në banesa pas tërmetit shkatërrimtar të 26 nëntorit.

“The Times of Israel: “Shqipëria falënderon inxhinierët izraelitë”

Gazeta e madhe izraelite thekson vlerësimin e bërë nga Kryeministri Edi Rama për ekipin e Ushtrisë Izraelite (IDF) që po teston ndertesat në Durrës, duke thënë se është ‘Nr.1′; teksa i dërgon videomesazh Netanyahut. (Artikulli i plotë)

Rama mburr ekspertët izraelitë: “Shalom nga Durrësi, këta djem janë fantastikë!”

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ditën e sotme në Durrës, pa nga afër bashkë me inxhinierët që kanë ardhur nga Izraeli, disa godina të dëmtuara nga tërmeti i 26 nëntorit