Izraeli, tri here fitues i Eurovision Song Contest


Izraelisot.com – Festivali Europian i Këngës, i njohur si Eurovision Song Contest, këtë vit feston 60-vjetorin tij. Festivali do të zhvillohet në Vienë Austri (19, 21 dhe 23 maj), pas fitores së Conchita Wurst në 2014 me këngën “Rise Like a Phoenix”.

40 vende do të marrin pjesë në festival, përfshirë Izralin, ndërkohë që Australi do të debutojë si e ftuar.

Izraeli ka marrë pjesë 37 herë në Eurovizion Song Contest (nga viti 1973) dhe e ka fituar tri herë atë.

[ot-video type=”youtube” url=”http://youtu.be/DzGnWSIuJvo”]

Në vitin 1978 (22 prill), në festivalin e zhvilluar në Paris fitoi me këngëtarin Izhar Cohen dhe grupin Alphabeta me këngën e fashme “A-Ba-Ni-Bi”. Izraeli grumbulloi 157 pikë, 32 më shumë se Belgjika e vendit të dytë.

[ot-video type=”youtube” url=”http://youtu.be/C33kO3fvjkI”]

Në vitin 1979 (31 mars), në festivalin e zhvilluar në Jerusalem, Izraeli fitoi vendin e parë me këngëtrarin Gali Atar dhe Milk and Honey, me këngën e njohur “Hallelujah”. Izraeli grumbulloi 125 pikë, 9 më shumë se Spanja.

[ot-video type=”youtube” url=”http://youtu.be/Fv83u7-mNWQ”]

Në vitin 1998 (9 maj), Izraeli fitoi në Birmingam të Anglisë me këngën “Diva” të ekzekutuar nga Dana International, duke grumbulluar 172 pikë, 6 më shumë se Anglia, e dyta.

Izraeli e ka organizuar dy herë Eurovizion Song Contest: 1979 (Jerusalem, fitoi çmimin e parë) dhe 1990 (Jerusalem, zuri vendin e pestë me këngën “Jom huledet” (Gezuar ditëlindjen).

Nadav-Guedj

Nadav Guedj, një këngëtar francezo-hebre do të përfaqësojë Izraelin për Eurovision 2015.

Ai është fituesi i edicionit të dytë të spektaklit “HaKokhav HaBa” (Ylli i ardhshëm). Guedj është lindur në Paris, Francë, më 2 nëntor 1998. Kënga që ai do të këndojë nuk është përcaktuar ende.

Izraeli do të marrë pjesë në gjysmëfinalen e dytë (21 maj).

Shqipëria merr pjesë me këngëtaren Elhaida Dani me këngën “Diell”, por që do të këndohet në versionin anglisht. Shqipëria garon në gjysmëfinalen e parë (19 maj).

Shfaqja do të prezantohet nga Mirjam Weichselbraun, Alice Tumler dhe Arabella Kiesbauer.

Kompania izraelite LR Group, projekt investimesh në Shqipëri

Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja, priti Ambasadoren e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg.

Izrael

Izrael-Shqipëri, bashkëpunim në fushën ekonomike dhe sigurinë kibernetike

Ministria e Jashtme të Izraelit reagon pas vizitës në Jeruzalem, të delegacionit nga Ministria e Jashtme të Shqipërisë.

Shqipëri

Mazniku pret ministrin izraelit: Të vendosur për thellimin e marrëdhënieve dypalëshe

Ministri i Shtetit për Pushtetin Vendor, Arbjan Mazniku pret ministrin e Brendshëm i Izraelit, Moshe Arbel

Kosove

Kosova merr pjesë në Ekspozitën Ndërkombëtare të Turizmit në Tel Aviv

Republika e Kosovës po merr pjesë në Ekspozitën Ndërkombëtare të Turizmit në Tel Aviv të Shtetit të Izraelit

OPED

Izraelin dhe Kosovën e pret një ardhme e shkëlqyer bashkëpunimi ekonomik

Anëtar i kryesisë së Dhomës së Tregtisë së Izraelit dhe anëtar i bordit drejtues të Institutit të Eksporteve të Izraelit

Bota

Mazniku pret ministrin izraelit: Të vendosur për thellimin e marrëdhënieve dypalëshe

Ministri i Shtetit për Pushtetin Vendor, Arbjan Mazniku pret ministrin e Brendshëm i Izraelit, Moshe Arbel

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, Yossi Cohen: Operacionet që mahnitën shërbimet inteligjente

Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit