Josef Lewkowicz, i mbijetuari i Holokaustit shokon botën me rrëfimin tronditës

Josef Lewkowicz ishte vetëm 14-vjeç kur iu dha detyra e tij e parë, të hiqte me lopatë dhe karrocë, sikletet e njerëzve në kampin e tmerrshëm të përqendrimit në Plaszow.

(C) Blake Ezra Photography Ltd.

Josef Lewkowicz ishte vetëm 14-vjeç kur iu dha detyra e tij e parë, të hiqte me lopatë dhe karrocë, sikletet e njerëzve në kampin e tmerrshëm të përqendrimit në Plaszow.

Kjo shënoi fillimin e tre viteve të mjerimit për të, pasi adoleshenti me orgjinë polake, u dërgua nëpër pesë kampe të ndryshme përqendrimi, ku tha se ka parë të burgosur të uritur që hanin një djalë të vdekur, apo roje të sëmurë që i detyronin të burgosurit të hidheshin nga shkëmbinjtë.

Sot, Josef, përndiqet nga makthi i tij, Holokausti, ku ai pa se si nazistët vranë të gjithë 150 anëtarët e fisit të tij. “unë kisha parë kaq shumë egërsi sa asgjë nuk më befasoi më, të shtënat, varja, rrahjet…”- ka rrëfyer ai për “The sun”. E ndërsa Holokaustui po i zbehet nga kujtesa, 93-vjeçari Josef tha se po e tregon tani historinë e tij, në mënyrë që e vërteta e tmerrshme të ruhet për brezat e ardhshëm, ndërsa mesazhi i tij ishte për më tepër shpresë.

“Ka shumë gjëra për të cilat të shpresojmë dhe ka shumë gjëra që ne mund t’i shijojmë”, tha ai. Ai tregoi se si 160 njerëz u ngarkuan në një makinë bagëtish, për t’u transferuan në kampin e përqendrimit, Aushvic, kampi më vdekjeprurës në botë, ku u vranë 1.1 milionë njerëz.

“Ne nuk mund të merrnim frymë. 160 njerëz në makinën e bagëtive dhe në të nxehtin e verës. Kur mëritëm në Aushvic dy ditë më vonë, po qëndroja mbi grumbullin e kufomave, që shkonte deri në çatinë e makinës.

Vetëm 20 mbijetuan, 140 vdiqën”, tha ai. Këtu atij iu caktua puna që të vendoste trupat në nnjë kamionçinë të vogël dhe t’i çonte nëpër krematoriume. “Kjo punë më mbajti gjallë. Ata nuk më dërguan në dhomat e gazit sepse unë punoja”, u shpreh ai.

Kompania izraelite LR Group, projekt investimesh në Shqipëri

Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja, priti Ambasadoren e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg.

Izrael

Izrael-Shqipëri, bashkëpunim në fushën ekonomike dhe sigurinë kibernetike

Ministria e Jashtme të Izraelit reagon pas vizitës në Jeruzalem, të delegacionit nga Ministria e Jashtme të Shqipërisë.

Shqipëri

Mazniku pret ministrin izraelit: Të vendosur për thellimin e marrëdhënieve dypalëshe

Ministri i Shtetit për Pushtetin Vendor, Arbjan Mazniku pret ministrin e Brendshëm i Izraelit, Moshe Arbel

Kosove

Kosova merr pjesë në Ekspozitën Ndërkombëtare të Turizmit në Tel Aviv

Republika e Kosovës po merr pjesë në Ekspozitën Ndërkombëtare të Turizmit në Tel Aviv të Shtetit të Izraelit

OPED

Izraelin dhe Kosovën e pret një ardhme e shkëlqyer bashkëpunimi ekonomik

Anëtar i kryesisë së Dhomës së Tregtisë së Izraelit dhe anëtar i bordit drejtues të Institutit të Eksporteve të Izraelit

Bota

Mazniku pret ministrin izraelit: Të vendosur për thellimin e marrëdhënieve dypalëshe

Ministri i Shtetit për Pushtetin Vendor, Arbjan Mazniku pret ministrin e Brendshëm i Izraelit, Moshe Arbel

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, Yossi Cohen: Operacionet që mahnitën shërbimet inteligjente

Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit