Izraeli, 3.8 miliardë dollarë të ardhura nga turizmi në 2022

Më shumë se 2.67 milionë turistë hynë në Izrael në vitin 2022, krahasuar me 397,000 të regjistruar në 2021


Nga i24News

Më shumë se 2.67 milionë turistë hynë në Izrael në vitin 2022, krahasuar me 397,000 mbërritje të regjistruara në 2021 dhe 831,000 në 2020, njoftoi të mërkurën Ministria e Turizmit e Izraelit.

Një shifër inkurajuese krahasuar me dy vitet e pandemisë Covid, numri mbetet megjithatë shumë më i ulët se viti 2019, gjatë të cilit shtetin hebre kishin vizituar 4.6 milionë turistë.

“Qiejtë në Izrael nuk u rihapën zyrtarisht për turistët deri në mars 2022 dhe pa asnjë kufizim tre muaj më vonë, në maj”, tha Ministria e Turizmit.

Vëllimi i turizmit hyrës në Izrael këtë vit është rreth 41 për qind më i ulët se viti rekord i 2019. Shuma e të ardhurave nga turizmi hyrës për vitin 2022 vlerësohet në më shumë se 3.8 miliardë dollarë pa llogaritur shpenzimet turistike për fluturimet me kompanitë izraelite, krahasuar me më shumë se 6 miliardë dollarë në 2019.

Ministria e Turizmit vlerësoi se kjo hapje e vonuar e qiellit izraelit krahasuar me destinacionet e tjera në rajon apo në Evropë përbën një nga faktorët kryesorë që shpjegon numrin relativisht të ulët të turistëve për këtë vit. Si rezultat, shkalla e rimëkëmbjes së Izraelit nga kriza është pak më e ulët se mesatarja globale dhe tregon një rënie prej rreth 36 për qind në vëllimin e turizmit përbrenda krahasuar me vitin 2019.

Megjithatë, ministria është optimiste, duke vënë në dukje një rritje të turizmit nga muaji në muaj. “Në dhjetor 2022 janë regjistruar 266,000 turistë (krahasuar me 205,000 në dhjetor 2021 dhe 358,300 në dhjetor 2019), një rënie prej vetëm rreth 25 për qind krahasuar me dhjetorin 2019”.

Numri rekord i fjetjeve

Sipas të dhënave nga Ministria e Turizmit, në vitin 2022, më shumë se 20 milionë fjetje u regjistruan në një sërë objektesh akomodimi në Izrael.

“Ky është një numër rekord, më i lartë se numri i fjetjeve të regjistruara në vitin 2019 që ishte 18.4 milionë”, thuhet në një deklaratë të Ministrisë së Turizmit. “Për shkak të rritjes së ndjeshme të qëndrimeve gjatë natës nga izraelitët, të ardhurat e brendshme nga turizmi janë rritur gjithashtu ndjeshëm: këto të ardhura arritën më shumë se [4.8 miliardë dollarë] në 2022, krahasuar me mbi [3.6 miliardë dollarë] në 2019-ën.

Ministri i ri i turizmit Haim Katz tha se “2022 ka qenë një vit i rimëkëmbjes nga kriza Covid. Tendenca është pozitive dhe thyerja e rekordit të turizmit në hyrje të 2019-ës është një objektiv realist që duket në horizont. Turizmi i brendshëm është dëshmuar të jetë po aq thelbësor për ekonominë”. si turizëm hyrës. Qëllimi ynë është të përpiqemi të thyejmë barrierat dhe të nisim më shpejt projektet për shtimin e dhomave të akomodimit dhe zhvillimin e infrastrukturës, për të realizuar potencialin e plotë turistik të vendit”, tha ai.

Kompania izraelite LR Group, projekt investimesh në Shqipëri

Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja, priti Ambasadoren e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg.

Izrael

Izrael-Shqipëri, bashkëpunim në fushën ekonomike dhe sigurinë kibernetike

Ministria e Jashtme të Izraelit reagon pas vizitës në Jeruzalem, të delegacionit nga Ministria e Jashtme të Shqipërisë.

Shqipëri

Mazniku pret ministrin izraelit: Të vendosur për thellimin e marrëdhënieve dypalëshe

Ministri i Shtetit për Pushtetin Vendor, Arbjan Mazniku pret ministrin e Brendshëm i Izraelit, Moshe Arbel

Kosove

Kosova merr pjesë në Ekspozitën Ndërkombëtare të Turizmit në Tel Aviv

Republika e Kosovës po merr pjesë në Ekspozitën Ndërkombëtare të Turizmit në Tel Aviv të Shtetit të Izraelit

OPED

Izraelin dhe Kosovën e pret një ardhme e shkëlqyer bashkëpunimi ekonomik

Anëtar i kryesisë së Dhomës së Tregtisë së Izraelit dhe anëtar i bordit drejtues të Institutit të Eksporteve të Izraelit

Bota

Mazniku pret ministrin izraelit: Të vendosur për thellimin e marrëdhënieve dypalëshe

Ministri i Shtetit për Pushtetin Vendor, Arbjan Mazniku pret ministrin e Brendshëm i Izraelit, Moshe Arbel

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, Yossi Cohen: Operacionet që mahnitën shërbimet inteligjente

Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit