Lezhë, ambasadori David Cohen, mysafir në darkën e gatimeve me lule


Jemi mesuar të shohim sfilata për veshje, por në Lezhe sfilata u takon gatimeve me përbërje lulesh. Risia vjen nga kuzhinieri lezhjan Alfred Marku.

Recetat e tij janë prezantuar në diten e biodiversitetit ndërsa lulja ka qënë kryefjala. Marku e konsideron si një vlersim për natyrën përfshirjen e lules në kuzhinë. Sipas tij kjo sepse është e shëndetshme ndërsa çdo njeri mund të provojë shije të papërsëritshme.

“Jeta në pikëpamjen time është një ndërlidhje fantastike dhe nëpërmjet asaj luleje, pra, toka, jeta, lulja dhe njeriu, pra është një ndërthurje perfekte”, është shprehur Alfred Marku. “Risi, veçanti dhe absolutisht gjetje”.

Në këtë mënyrë shprehen të pranishmit e shumtë, midis tyre edhe ambasadori izraelit, të cilët kanë shijuar një mbrëmje speciale në Lezhë.

“Këtë se kam provuar ndonjë herë më para, kjo është një inisiativë e mrekullueshme, kjo duhet të kthehet në traditë, kjo kuzhinë e veçantë bio të bëhet traditë shqiptare që të vijnë shumë vizitorë”, tha David Cohen.

Festa e luleve është bërë traditë në Lezhë, ndërsa shijimi i pijeve dhe gatimeve me përbërës kryesor lulet është veçantia e kësaj mrekullie lezhjane.

Kompania izraelite LR Group, projekt investimesh në Shqipëri

Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja, priti Ambasadoren e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg.

Izrael

Izrael-Shqipëri, bashkëpunim në fushën ekonomike dhe sigurinë kibernetike

Ministria e Jashtme të Izraelit reagon pas vizitës në Jeruzalem, të delegacionit nga Ministria e Jashtme të Shqipërisë.

Shqipëri

Nderohet konsulli i Izraelit në Shqipëri, Rodolf Xhillari

Zv.kryetarja e Kuvendit, Ermonela Felaj Valikaj: Rikonfirmim i miqësisë mes dy popujve

Kosove

Kosova merr pjesë në Ekspozitën Ndërkombëtare të Turizmit në Tel Aviv

Republika e Kosovës po merr pjesë në Ekspozitën Ndërkombëtare të Turizmit në Tel Aviv të Shtetit të Izraelit

OPED

Izraelin dhe Kosovën e pret një ardhme e shkëlqyer bashkëpunimi ekonomik

Anëtar i kryesisë së Dhomës së Tregtisë së Izraelit dhe anëtar i bordit drejtues të Institutit të Eksporteve të Izraelit

Bota

Nderohet konsulli i Izraelit në Shqipëri, Rodolf Xhillari

Zv.kryetarja e Kuvendit, Ermonela Felaj Valikaj: Rikonfirmim i miqësisë mes dy popujve

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, Yossi Cohen: Operacionet që mahnitën shërbimet inteligjente

Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit