Hebreu Michael Rosbach fiton Cmimin Nobel 2017 në Mjekësi


(Izaelisot) – Çmimi Nobel 2017 për Fiziologji dhe Mjekësi iu dha shkencëtarëve amerikanë, Jeffrey Hall, Michael Young si dhe Michael Rosbach (në mes), me këtë të fundit që është djali i një familjeje hebrenjsh.

Çmimi prestigjioz iu akorduar për punën e tyre në “orën biologjike”, pasi ata zbuluan mekanizmin molekular për kontrollin e orëve biologjike, që shpjegojnë se si “përshtaten bimët, kafshët dhe njerëzit ritmit të tyre biologjik dhe sinkronizohen me revolucionin e Tokës”.

Rosbach u lind në Kansas City nga emigrantë që u larguan nga Gjermania Naziste në vitin 1938, duke i shpëtuar Holokaustit famëkeq vetëm dy vjet më parë. Babai i Rosbach ishte një këngëtar dhe lideri muzikor i një kongregacioni hebrenjsh në Kansas City.

Nobel nuk çmimi i parë që merr Rosbach. Midis të tjerave, shkencëtari hebre ka fituar Louisa Gross Horwitz Prize një çmim që jepet çdo vit nga Universiteti Columbia për biologjistët dhe biokimistët, e cila përfshin edhe një “cash prize” nga 500 mijë dollarësh.

Lexo më shumë

Bashkëpunimet e frytshme Shqipëri-Izrael, Spiropali pret ambasadoren Peleg

Ministrja për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali, pret ambasadoren e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg.

Izrael

Izrael-Shqipëri, bashkëpunim në fushën ekonomike dhe sigurinë kibernetike

Ministria e Jashtme të Izraelit reagon pas vizitës në Jeruzalem, të delegacionit nga Ministria e Jashtme të Shqipërisë.

Shqipëri

Veliaj: Tirana, Tel-Avivi i ardhshëm i Ballkanit në teknologji dhe inovacion!

Ditën e sotme ka nisur "Java e Teknologjisë Tirana-Tel Aviv", ku marin pjesë 88 kompani si dhe investitorë nga Izraeli.

Kosove

Kosova merr pjesë në Ekspozitën Ndërkombëtare të Turizmit në Tel Aviv

Republika e Kosovës po merr pjesë në Ekspozitën Ndërkombëtare të Turizmit në Tel Aviv të Shtetit të Izraelit

OPED

Izraelin dhe Kosovën e pret një ardhme e shkëlqyer bashkëpunimi ekonomik

Anëtar i kryesisë së Dhomës së Tregtisë së Izraelit dhe anëtar i bordit drejtues të Institutit të Eksporteve të Izraelit

Bota

“Nimrod Yaron Co.”, kompania izraelite në fushën e konsulencës tatimore hap degën e saj në Shqipëri

"Nimrod Yaron Albania", një urë lidhëse midis bizneseve izraelite dhe shqiptare. Ka filluar rekrutimi i stafit shqiptar.

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, Yossi Cohen: Operacionet që mahnitën shërbimet inteligjente

Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit