Artur dhe Roxher Kornberg, babë e bir, fitues të Çmimit Nobel

Të rritur në një familje amerikano-hebreje, të dy fituan çmimin prestigjioz në Mjekësi (1959) dhe Kimi (2006)


Ndoshta mund të jetë rast i rrallë, kur babë e bir, janë fitues të çmimit më prestigjioz në botë, atij Nobel.

Ky rast u përket Artur Kornberg dhe Roxher Kornberg.

Artur Kornberg (3 mars 1918 – 26 tetor 2007) u lind në Nju Jork, nga prindër hebrenj, Josef dhe Lena, të cilit kishin emigruar në SHBA nga Galicia Austriake, sot pjesë e Polonisë.

Artur dhe bashkeshortja e tij, Sylvy Kornberg, dhe ajo biokimiste

Biokimisti Artur Kornberg fitoi Çmimin Nobel në Fiziologji ose Mjekësi 1959 për zbulimin e tij të “mekanizmave në sintezën biologjike të acidit deoksiribonukleik (ADN)”,  së bashku me Dr. Severo Ochoa i Universitetit të Nju Jorkut. Ai ka dha gjithashtu disa çmime të tjera.

Artur Kornberg (d) dhe djali i tij, Roxher (m)

Djali i tij, Roxher Kornberg (i lindur, më 24 prill 1947), gjithashtu biokimist dhe profesor i biologjisë strukturale në Universitetin Stanford, fitoi Çmimin Nobel në Kimi në vitin 2006 për studimet e tij në procesin me të cilin informacioni gjenetik i AND-së kopjohet te RNA (“bazën molekulare të transkriptimit eukariotik”).

https://www.facebook.com/izraelisot/

Bashkëpunimet e frytshme Shqipëri-Izrael, Spiropali pret ambasadoren Peleg

Ministrja për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali, pret ambasadoren e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg.

Izrael

Izrael-Shqipëri, bashkëpunim në fushën ekonomike dhe sigurinë kibernetike

Ministria e Jashtme të Izraelit reagon pas vizitës në Jeruzalem, të delegacionit nga Ministria e Jashtme të Shqipërisë.

Shqipëri

Veliaj: Tirana, Tel-Avivi i ardhshëm i Ballkanit në teknologji dhe inovacion!

Ditën e sotme ka nisur "Java e Teknologjisë Tirana-Tel Aviv", ku marin pjesë 88 kompani si dhe investitorë nga Izraeli.

Kosove

Kosova merr pjesë në Ekspozitën Ndërkombëtare të Turizmit në Tel Aviv

Republika e Kosovës po merr pjesë në Ekspozitën Ndërkombëtare të Turizmit në Tel Aviv të Shtetit të Izraelit

OPED

Izraelin dhe Kosovën e pret një ardhme e shkëlqyer bashkëpunimi ekonomik

Anëtar i kryesisë së Dhomës së Tregtisë së Izraelit dhe anëtar i bordit drejtues të Institutit të Eksporteve të Izraelit

Bota

“Nimrod Yaron Co.”, kompania izraelite në fushën e konsulencës tatimore hap degën e saj në Shqipëri

"Nimrod Yaron Albania", një urë lidhëse midis bizneseve izraelite dhe shqiptare. Ka filluar rekrutimi i stafit shqiptar.

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, Yossi Cohen: Operacionet që mahnitën shërbimet inteligjente

Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit