ולורה Vlora

העיר ולורה אוצרת בחובה חשיבות היסטורית גדולה. במיוחד עבור מדינת אלבניה. בוולורה התארחה האסיפה הלאומית הראשונה ב-28 בנובמבר 1912 ובה הוכרזה עצמאותה של אלבניה ויציאתה מהשלטון העות’מאני. מוזיאון העצמאות מוקדש לאירוע ההיסטורי הזה. מוזיאונים אחרים בעיר מוקדשים לאתנוגרפיה וההיסטוריה של אלבניה.

מומלץ מאוד לבקר במסגד Muradie שנבנה בשנת 1542. זו היצירה היחידה שנותרה באלבניה מהאדריכל המפורסם מימר סינאן. בראש גבעה המשקיפה על העיר נמצא אתר מקודש לכת הבקטשיה בשם Kuzum Baba – זהו מקום קבורתו של אחד ממנהיגי הכת.

אפשר לומר שבעיר ולורה מתחילה הריביירה האלבנית. העיר היא אחד המקומות המומלצים ביותר לתיירות “בטן גב” חופית. באזור זה נמצאים הפארקים הארכיאולוגיים Orikum ו-Amantia, הפארק הלאומי Llogara.

מלונות מעולים בולורה

כאמור, המסע אל הריביירה האלבנית המפורסמת מתחיל בוולורה. זו נקודת המפגש בין הים האדריאטי והים היווני, ואחת מערי החוף הגדולות באלבניה. בעיר דרים בכפיפה אחת מוזיקה פוליפונית מסורתית, מעדנים קולינריים משובחים וחיי לילה תוססים.

רבים מהחופים הטובים ביותר בדרום אלבניה נמצאים בוולורה או ממש מחוץ לעיר. יש כאן מים צלולים, יערות עבותים ומנזרים היסטוריים על האיים Zvörec ו-Sazan, חוף Orikum הפופולרי, האי המרהיב Karaburun, ולגונת Narta.

האיזור כולו מהווה בית טבעי יפהפה לצומח ולחי האלבני שחלקו הרב נמצא כאן.

כדי ליהנות מאויר הרים רענן אפשר לשכור רכב וליסוע אל מעבר ההרים התלול Llogara, שם תוכלו למצוא את הבשר הטעים ביותר באלבניה וגם יוגורט טרי ודבש. מעברו השני של מעבר Llogara יש אין ספור כפרים ישנים שנדמה שהזמן עצר בהם מלכת, טירות, כנסיות, נופים ומראות מרהיבים.

נוף חורפי במעבר ההרים Llogara אלבניה

נוף חורפי במעבר ההרים Llogara אלבניה

אטרקציות בולורה

אנדרטת העצמאות

אנדרטת העצמאות בולורה

אנדרטת העצמאות בולורה

במרכזה של כיכר הדגל בולורה ניצבת אנדרטת העצמאות שמסמלת את הכרזת העצמאות של אלבניה מהאימפריה העותומנית בשנת 1912. היא עוצבה על ידי מומטז דראהמי, פסל אלבני שהשלים שורה של עבודות ברחבי אלבניה בימי הקומוניזם. אנדרטת העצמאות נוצרה ב-1972 והיא ממחישה את הסוציאליזם הריאליסטי ומזכירה את עצמאותה של אלבניה ואת שנות המדינה הקשות שלאחר המלחמה. בכיכר יש עצי דקל ואורן וספסלים מהם אפשר לשבת ולצפות בעיר.

מסגד מוראדי – Muradie

מסגד מוראטי בעיר ולורה

מסגד מוראדי בעיר ולורה

המסגד הגדול של ולורה הוא בניין עותמאני מדהים שנשתמר כמעט חצי מילניום ואף הצליח לשרוד אתהמשטר הקומוניסטי שלאחר המלחמה שסגר מבנים דתיים רבים. מסגד מוראדי הוא אנדרטה לאומית אלבנית שנבנתה על ידי מימר סינאן בשנת 1537. סינאן היה בין האדריכלים העותמאנים המהוללים ביותר ונשאר סמל תרבותי תורכי עד עצם היום הזה. הוא פיקח על אינספור יצירות ברחבי האימפריה העותמאנית ואפילו היה קשור לעיצוב של הטאג’ מאהאל בהודו. נסו להתקרב ולהעיף מבט על אבני החן המשובצות בבניין ולהתפעל מצריח המסגד הנישא לגובה 18 מטרים!

מנזר Zvernec

גשר העץ המוביל אל מנזר Zvernec שעל האי בלגונת נרטה

גשר העץ המוביל אל מנזר Zvernec שעל האי בלגונת נרטה

מנזר Zvernec הוא פיסה מלכותית של המורשת התרבותית האלבנית והוא ממוקם על אי בלגונת Narta, נסיעה קצרה צפונית מערבית לעיר ולורה. אפשר להגיע אליו דרך גשר עץ רעוע שראה ימים טובים יותר. לאחר החציה תמצאו את עצמכם ביער אורן צפוף על האי ותוכלו לשוטט סביב קו החוף הסלעי ולהסתכל על הלגונה היפה. במרכז, בקרחת יער קטנה, עומד המנזר מהמאה ה-13, דוגמה יפה לאדריכלות ביזנטית. מבקרים מעטים יחסית מגיעים לכאן ולכן האיזור המקיף את מנזר Zvernec הוא מקום שקט לפיקניק אחר הצהריים בימי הקיץ החמים.

מקדש Kuzum Baba והתצפית על העיר

המרפסת ב-Kuzum Baba שצופה על ולורה

המרפסת ב-Kuzum Baba שצופה על ולורה

המרפסת הטבעית הזו היא הנקודה הגבוהה ביותר בעיר ולורה. הוא נמצאת בגובה של 30 מטר מעל פני הים ונקרא על שמו של באבא קוזום, מנהיג רוחני מקומי מקהילת הבקטאשיה המוסלמית. על פי המסורת קוזום באבא  גם קבור כאן באיזור, אבל קברו לא מסומן. בחלק העליון של הגבעה נמצא מקדש בקטאשי משנת 1600, בית תפילה שנקרא Tekke. במשך מאתיים השנים שלאחר מכן היו הבקטאשים כח משפיע מאוד בכל רחבי המדינה, אך השפעתם הלכה ונחלשה במאה ה-19 כאשר הם החלו להיות רדופים יותר ויותר בתוך האימפריה העותומאנית. לאחר שהוקמה הרפובליקה הטורקית, ההנהגה הבקטשית עברה לאלבניה וייסדה את מרכזה בעיר טירנה.

טירת קנין (Kanine)

עתיקות מצודת Kanine

עתיקות מצודת Kanine

דרומית מזרחית לולורה עומד על הר רחב ידיים מבצר שנבנה במאה הרביעית לפני הספירה בתקופה בה האזור הזה היה מיושב על ידי שבטים יווניים עתיקים. הר Shushica מתנשא לגובה של 380 מטר מעל פני הים ומשתרע על פני כמעט 4,000 דונם שמתוכם ניתן לצפות ולהגן על הכפר Kanine. בשנת 500 יוסטיניאנוס הראשון, קיסר האימפריה הביזנטית ישב מחדש את המקום והמצודה נשארה בשימוש לפחות במאה שלאחר מכן תוך שהיא משמשת מעוז לנסיכות Valona בימי הביניים, וולורה הייתה בשליטת האימפריה הסרבית.

מוזיאון השרידים ההיסטוריים – Museum of Historic Relics

דגל של רפובליקת Korçë ששלטה במדינה לפני הכרזת העצמאות האלבנית

דגל של רפובליקת Korçë ששלטה במדינה לפני הכרזת העצמאות האלבנית

משנת 1912 שכנו בבניין המוזיאון משרדיה של הממשלה האלבנית העתיקה ביותר במשך חצי מאה. באיזור שנקרא היום “מחוז ולורה” היו ערים עתיקות ושרידיהן וחפצים רבים שהתגלו באתרים אלה מוצגים במוזיאון “Museum of Historic Relics”. ולורה היתה עדה גם לכמה אירועים חשובים בהיסטוריה של אלבניה במאה ה-20 ויש מוצגים במוזיאון שמוקדשים לתקופה זו, ביניהם ההכרזה על העצמאות אבל גם מלחמת ולורה ב-1920 בין האיטלקים לבין הלאומנים האלבנים.

מוזיאון העצמאות הלאומית – Museum of National Independence

מוזיאון העצמאות הלאומית בולורה אלבניה

מוזיאון העצמאות הלאומית בולורה אלבניה

בחלקה הדרומי של ולורה, לא רחוק מהנמל הוקם מוזיאון העצמאות הלאומית בשנת 1936. זה אפשר לומר המוזיאון הראשון של אלבניה. מטרתו של המוזיאון היא לעזור בגיבוש הזהות הלאומית האלבנית ולהנציח את הכרזת העצמאות של המדינה בשנת 1912. איסמעיל קמאלי, אבי האומה וראש הממשלה הראשון של אלבניה, הקים את ממשלתו בבניין הזה במשך ששת החודשים הראשונים להקמתה של אלבניה.

הפארק הלאומי Llogara

הפארק הלאומי לוגרה

הפארק הלאומי לוגרה

לא הרחק מדרום לוולורה מתחיל רכס ההרים הסרוני (Ceraunian mountain range) ובו נמצא הפארק הלאומי Llogara שבו אפילו אוכלוסיית חתול הבר האירופי ממשיכה לשגשג. אם יש לך אופי הרפתקני אז אין שום דבר שיעצור אותך מלטייל על הפסגות השונות שבאזור כמו הר Cika (מעל 2000 מטר גובה) שממנו יש תצפית יפהפיה עד איטליה (!). אם זה נשמע לך קצת יותר מדי אז אפשר להסתפק בטיול סולידי יותר (ויפה לא פחות) לאורך מעבר ההרים Llogara ולראות נוף מרהיב בגובה של 1000 מטר מעל פני הים. כאן הרוחות החזקות סובבו וסחררו את העצים לצורות בלתי רגילות.

המוזיאון האתנוגרפי

שטיחים אלבניים

המוזיאון נמצא בבית ניאו-רנסנסי מאמצע 1800, מה שהופך אותו לאחד המבנים העתיקים ביותר בולורה. במוזיאון האתנוגרפי נמצאות תערוכות של התרבות המסורתית האלבנית, מלאכות יד ותלבושות מסורתיות מהאיזור. אחד המוצגים היקרים ביותר כאן הוא ווסט מקורי מהמאה ה -19 שנרקם בסגנון הולורי. בסך הכל יש כאן בערך 300 מוצגים שרבים מהם מראים את המומחיות של ולורה בכל הקשור לעבודות עץ, שטיחים מסורתיים, אריגה, מתכת וחפצי נוי.

חוף Orikum

חוף orikum ליד ולורה, אלבניה

חוף orikum ליד ולורה, אלבניה

מקומיים רבים נכנסים למכונית בסופי השבוע של הקיץ כדי לבלות את היום בחוף הלבן בוהק אוריקום. החוף נמצא רק חמישה קילומטרים דרומית לולורה והוא נקי לחלוטין. ביום שטוף שמש האור משתקף על פני המים הצלולים והמחזה הזה פשוט מרהיב. חוף Orikum בטוח לחלוטין למשפחות עם ילדים קטנים שכן יש שטח רדוד גדול שמתאים אפילו לקטנטנים שלא יודעים לשחות. הנוף ההררי מסביב שובה עיניים ובאביב או בסתיו זה זמן מעולה לטיפוס אל הפסגות. המסלולים ברובם אל הפסגות מתוחזקים היטב.

חוף Gijipës

חוף Gijipës

חוף Gijipës

קצת יותר דרומית מאוריקום נמצא הכפר Vuno, כפר על גבעה תלולה המשקיפה לים. סיבה מצוינת לעצור כאן היא חוף Gijipës, מפרץ מרוחק ששוכן בקצה של ערוץ גיר עמוק. הטיול אל החוף לא יהיה כמו שום דבר שחוויתם באלבניה, הקירות הגבוהים של הערוץ חוסמים את רוב אור השמש וגם יש צורך בטיפוס על סלעים מחודדים אבל בסופו של דבר כמו שאומרים “מי שטרח בערב שבת, יאכל בשבת”, היופי של המפרץ הזה פשוט נדיר.

באזור גם נמצא חוף ג’אלי (Jale) שמדורג בין הטובים ביותר באלבניה. זה מפרץ קצת יותר גדול עם חלוקי נחל עדינים, מחשופים סלעיים שנשטפים במים כחולים-צלולים.

מערת Lepenice

מערת Lepenice ליד ולורה

מערת Lepenice ליד ולורה

בשתי מערות בקרבת ולורה יש הוכחה לנוכחות האדם לפני 5000 שנה. מערת Lepenice שנמצאת 800 מטר מעל הכפר Eponymous, התגלתה רק בשנות ה-70. כאן יש 19 איורי דמויות אדם שצוירו בצבע מינרלי חום, מה שמוכיח רמה גבוהה של תחכום. עוד מערכת מערות מקומית בהם חי האדם האקדמון  נמצאת ב-Velca, שם ניתן לראות ציורי מערות וכן כלי קרמיקה פרהיסטוריים.

העיירה Fier

הנסיעה ברכב השכור שלכם, או באוטובוס צפונה מוולורה אל העיר העתיקה Fier חותכת דרך Vjose-Narte שבו מי נהר ה-Aoos נשפכים לים האדריאטי אחרי שהם עברו ביוון ודרום אלבניה. החלק הכי חשוב והכי ידוע של פייר הוא הפארק הארכיאולוגי אפולוניה, מושבה יוונית מלפני 2,500 שנה. אפולוניה היתה נאמנה לאימפריה הרומית אחרי שהאלים המקומיים הובסו, והקיסר אוגוסטוס למד כאן במאה הראשונה לפני הספירה. בין השרידים האדריכליים נמצאים אכסדרה של מקדש, תיאטרון ומנזר ביזנטי.

האי Sazan

האי Sazan

האי Sazan

באי שכן מתקן צבאי סודי שאחרי עשרות שנים של מעטה חשאיות, בשנת 2015 הוא נפתח סוף סוף לציבור. Sazan, האי הגדול ביותר באלבניה, היה בסיס סובייטי ואולי אפילו מתקן נשק כימי. אפשר לקחת סירה מהנמל של ולורה אל האי סזאן ולבלות יום שלם במנהרות ובבונקרים שנבנו כאן במטרה לשרוד התקפה גרעינית. המיקום של Sazan, בו נפגשים הים היוני והאדריאטי, נותן לו אקלים תת-טרופי ולמעשה יש בו תנאי מזג אוויר שונים מאשר באלבניה – למרות היותו קרוב כל כך.

מה אוכלים בולורה?

בורקס אלבני מלא תרד

בורקס אלבני מלא תרד

ולורה נמצאת בין הרים גבוהים לים והמיקום הגיאוגרפי הזה יצר בעיר מגוון של מאכלים מסורתיים טעימים. במסעדות יגישו לכם בגאווה טלה צלוי על בורות פחם. ולורה היא גם עיר נמל, אז אפשר רק לנחש כמה נפלאים הם מאכלי הים, במיוחד המולים, הלובסטרים והשרימפס. מהבקר המקומי מייצרים יוגורט שמוגש עם מנות רבות שהעיקרית בהם היא רוטב סמיך דמוי צזיקי ומרק יוגורט ומלפפונים קר שנקרא טרטור. צמחונים יהנו כאן מסוג מיוחד של בורקס שנקרא ביראק (Byrek), ממולא תרד או כרישה. עוד פירוט על אוכל באלבניה יש כאן.

מלונות מומלצים בולורה

איך מגיעים לולורה?

בטיסה

אין טיסות אל ולורה מכיוון ואין בה שדה תעופה ולכן לוקחים טיסה אל טירנה (יש מישראל גם טיסות ישירות) ומשם נעים אל ולורה באוטובוס או פורגון כמתואר להלן.

באוטובוס

 • מעיר הבירה טירנה: יש קווי אוטובוס קבועים וסדירים מטירנה לולורה. הנסיעה בהם נמשכת כ-3 שעות.
 • ממקדוניה: יש אוטובוס שיוצא מ- Qafe Thane האלבנית שנמצאת על גדות אגם אוחריד שמפריד בין מקדוניה לאלבניה. הנסיעה אורכת כ-3.5 שעות.
 • מיוון:
  • אוטובוס מהעיירה Kakavia שנמצאת על גבול יוון-אלבניה. הנסיעה אורכת כשעתיים וחצי.
  • אוטובוס מהעיירה Qafe Bote – עיירה נוספת שנמצאת על הגבול בין שתי המדינות. הנסיעה נחשבת למפותלת ואטית (כ-3.5 שעות), אבל הנופים שנשקפים במהלך נסיעה זו נחשבים למרהיבים במיוחד.
  • אוטובוס יום או אוטובוס לילה מאתונה – הנסיעה אורכת כ-7.5 שעות. מחיר הנסיעה קבוע למרות שיש מספר חברות אוטובוסים שמפעילות קווים אלו.

במונית שירות (פורגון)

 • מפייר ומסרנדה – הנסיעה אורכת כ-3 שעות מסרנדה וכ-40 דקות מפייר. בכל מקרה הפורגונים מסיימים את נסיעתם בכיכר העיר של ולורה (ליד מסגד Muradie Mosque) או בתחנה שנמצאת כמה רחובות מהכיכר לכיוון מערב.

בשייט

 • מברינדיזי שבאיטליה – שתי מעבורות לילה פועלות בקו זה. העגינה בולורה נעשית בשעות המוקדמות של הבוקר.

Lexo më shumë

Kompania izraelite LR Group, projekt investimesh në Shqipëri

Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja, priti Ambasadoren e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg.

Izrael

Izrael-Shqipëri, bashkëpunim në fushën ekonomike dhe sigurinë kibernetike

Ministria e Jashtme të Izraelit reagon pas vizitës në Jeruzalem, të delegacionit nga Ministria e Jashtme të Shqipërisë.

Shqipëri

Nderohet konsulli i Izraelit në Shqipëri, Rodolf Xhillari

Zv.kryetarja e Kuvendit, Ermonela Felaj Valikaj: Rikonfirmim i miqësisë mes dy popujve

Kosove

Kosova merr pjesë në Ekspozitën Ndërkombëtare të Turizmit në Tel Aviv

Republika e Kosovës po merr pjesë në Ekspozitën Ndërkombëtare të Turizmit në Tel Aviv të Shtetit të Izraelit

OPED

Izraelin dhe Kosovën e pret një ardhme e shkëlqyer bashkëpunimi ekonomik

Anëtar i kryesisë së Dhomës së Tregtisë së Izraelit dhe anëtar i bordit drejtues të Institutit të Eksporteve të Izraelit

Bota

Nderohet konsulli i Izraelit në Shqipëri, Rodolf Xhillari

Zv.kryetarja e Kuvendit, Ermonela Felaj Valikaj: Rikonfirmim i miqësisë mes dy popujve

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, Yossi Cohen: Operacionet që mahnitën shërbimet inteligjente

Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit