Shqiptarja Irena Stein-Steinova midis 400 shahistëve izraelitë dhe sudanezë në “Garën e Paqes”

Gara miqësore u zhvillua nga amatorë dhe profesionistë nga Izraeli dhe Sudani, përmes lichess.org, e cila është bërë një platformë e famshme për të luajtur shah në internet muajt e fundit. Midis tyre ishte edhe shahistja shqiptaro-izraelite me banim në Izrael, Irena Stein-Steinova.


Qindra qytetarë izraelitë dhe sudanezë shënuan normalizimin e marrëdhënieve midis vendeve të enjten, pasi gati 400 njerëz nga të dy vendet u takuan në internet për të garuar në një lojë shahu.

Gara miqësore u zhvillua nga amatorë dhe profesionistë nga Izraeli dhe Sudani, përmes lichess.org, e cila është bërë një platformë e famshme për të luajtur shah në internet muajt e fundit.

Midis tyre ishte edhe shahistja shqiptaro-izraelite me banim në Izrael, Irena Stein-Steinova.

“Ne jeten time shahistike kam refuzuar te luaj blitz ne tavoline dhe jo me ne kompjuter. Kete rradhe vendosa te marr pjese ne kete gare paqesore. Nga 9 ndeshje fitova 5 dhe humba 4. Nga 4 loje te humbura 2 i humba per shkak te kohes.

Loja u zhvillua ne webin Li Chess. Gjate lojes lojtaret ishin ne Zoom dhe luanin ne Li Chess. kishte arbitra qe shikonin levizjet e dyshuara dhe ishte e ndaluar te perdorej sfond, keshtu mbikqyrej mire.

Po kishte levizje te dyshimte ose ndonje hije qe levizte, eliminoheshe. Arbitra kishte nga te dy palet. Emocione dhe stres”, tha Irena Stein-Steinova për gazetën “Izraeli Sot”.

Kompania izraelite LR Group, projekt investimesh në Shqipëri

Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja, priti Ambasadoren e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg.

Izrael

Izrael-Shqipëri, bashkëpunim në fushën ekonomike dhe sigurinë kibernetike

Ministria e Jashtme të Izraelit reagon pas vizitës në Jeruzalem, të delegacionit nga Ministria e Jashtme të Shqipërisë.

Shqipëri

Nderohet konsulli i Izraelit në Shqipëri, Rodolf Xhillari

Zv.kryetarja e Kuvendit, Ermonela Felaj Valikaj: Rikonfirmim i miqësisë mes dy popujve

Kosove

Kosova merr pjesë në Ekspozitën Ndërkombëtare të Turizmit në Tel Aviv

Republika e Kosovës po merr pjesë në Ekspozitën Ndërkombëtare të Turizmit në Tel Aviv të Shtetit të Izraelit

OPED

Izraelin dhe Kosovën e pret një ardhme e shkëlqyer bashkëpunimi ekonomik

Anëtar i kryesisë së Dhomës së Tregtisë së Izraelit dhe anëtar i bordit drejtues të Institutit të Eksporteve të Izraelit

Bota

Nderohet konsulli i Izraelit në Shqipëri, Rodolf Xhillari

Zv.kryetarja e Kuvendit, Ermonela Felaj Valikaj: Rikonfirmim i miqësisë mes dy popujve

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, Yossi Cohen: Operacionet që mahnitën shërbimet inteligjente

Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit