Një histori për të gjithë botën

Ambasadori izraelit Noah Gal Gendler ekskluzivisht për Albanian Daily News


Nga Genc Mlloja, ADN

“Ne e shohim Shqipërinë si një model për bashkëjetesën dhe tolerancën midis feve dhe pakicave. Për sa i përket “çështjes hebreje të Shqipërisë”, ne duhet të përgëzojmë bujarinë dhe trimërinë e popullit të Shqipërisë gjatë ditëve më të errëta. Prandaj, është detyra jonë ta përhapim këtë histori në të gjithë botën.”

Ky koment u bë nga Z. Noah Gal Gendler, Ambasador i Izraelit në Shqipëri, ku u zhvilluan shumë aktivitete për të nderuar kujtimin e viktimave të Holokaustit në 27 Janar, një ditë që u shpall zyrtarisht Dita Ndërkombëtare e Përkujtimit në Kujtim të Viktimat e Holokaustit nga Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara në nëntor 2005. Data shënon përvjetorin e çlirimit të kampit nazist të përqendrimit dhe shfarosjes të Auschwitz-Birkenau më 27 janar 1945.

Duke iu referuar pandemisë së koronavirusit ai tha se kjo është një kohë kur të gjitha vendet janë të bashkuara për të gjetur një zgjidhje për një armik të përbashkët. “Natyrisht, ne i ofrojmë Shqipërisë përvojën tonë dhe përparimet teknologjike për t’i dhënë fund kësaj pandemie,” tha Z. Gendler.

Lidhur me procedurat e ardhshme të vendosjes së marrëdhënieve diplomatike midis Izraelit dhe Kosovës, Ambasadori tha: “Ky është një proces i vazhdueshëm, i cili duhet të kalojë nëpër të gjitha kanalet shtetërore, po zhvillohen negociata.”

Në një koment mbi zhvillimet në Ballkanin Perëndimor dhe veçanërisht mbi dialogun Kosovë-Serbi, Ambasadori tha se Izraeli ka zgjedhur të mos ndërhyjë në këtë proces. Disputeshtë një mosmarrëveshje rajonale që duhet të zgjidhet në negociata të drejtpërdrejta.”

Në një koment mbi marrëdhëniet e Izraelit me administratën e Biden, diplomati i lartë izraelit në Tiranë tha se ato janë marrëdhënie dypartiake. “Të dy partitë, republikanët dhe demokratët kanë qenë mbështetës të Izraelit. Prandaj, ne besojmë se do të kemi marrëdhënie shumë të mira me administratën e Biden “.

Duke u ndalur në mundësitë e një përparimi në konfliktin izraelito-palestinez, Ambasadori Gendler tha se ishte e mundur. “Nëse palestinezët i shohin” Marrëveshjet e Abrahamit “si një mundësi, jo si një rrezik, procesi me ta mund të rikrijohet. Parashtë krijuar një paradigmë e re për paqen dhe stabilitetin e rajonit dhe bashkësia ndërkombëtare duhet të thirret për të ushtruar presion mbi udhëheqjen palestineze për t’u kthyer në negociata të drejtpërdrejta me Izraelin pa parakushte, “tha ambasadori izraelit Noah Gal Gendler në vijim intervistë:

Albanian Daily News: Ndërsa jemi në muajin e parë të vitit 2021 do të ishte me interes të madh Z. Ambasador të ketë një pasqyrë të progresit të marrëdhënieve dypalëshe dhe bashkëpunimit të përgjithshëm & nbsp; midis Shqipërisë dhe Izraelit, natyrisht, në sfondin e pandemia e koronavirusit. Duke qenë të vetëdijshëm se Izraeli është shumë i avancuar në fushën mjekësore në çfarë aspekti vendi juaj mund të ndihmojë Shqipërinë?

Ambasadori izraelit Noah Gal Gendler: Kjo është një kohë kur të gjitha vendet janë të bashkuara për të gjetur një zgjidhje për një armik të përbashkët. Natyrisht, ne i ofrojmë Shqipërisë përvojën tonë dhe përparimet teknologjike për t’i dhënë fund kësaj pandemie.

– Si vazhdim, Z. Ambasador, Izraeli ka filluar vaksinimin anti-Covid duke e bërë vaksinën të disponueshme për të gjithë popullatën. A ka plane për të ndihmuar palestinezët të vaksinohen duke pasur parasysh potencialin e tyre të dobët ekonomik?

– Palestinezët kanë zgjedhur të blejnë vaksinën ruse. Detyra e Izraelit është t’i ndihmojë ata në çdo hap me vaksinimin e popullatës.

– Si kudo shqiptarët, të cilët po kalojnë goditjen më të rëndë të pandemisë, shohin shpresë në vendet mike. Duke marrë parasysh Izraelin si të tillë, a ka pasur ndonjë demarsh për të konsideruar një ndihmë solidariteti në lidhje me vaksinat anti-Covid për shqiptarët në këtë kohë kritike?

– Demarsh zyrtare? Jo për sa kam njohuri.

– Dita Ndërkombëtare e Përkujtimit u shënua në 27 Janar 2021, dhe kishte shumë aktivitete në Shqipëri. Cilat janë përshtypjet tuaja në mesazhin e tyre ndërsa kujtoni ato kohëra të vështira të Holokaustit, veçanërisht ato që bënë shqiptarët për popullin hebre që u vendosën në këtë vend?

– Ne e shohim Shqipërinë si një model për bashkëjetesën dhe tolerancën midis feve dhe pakicave. Ne mund ta ndihmojmë Shqipërinë për të përhapur këtë histori unike në të gjithë botën. Për sa i përket “çështjes hebreje të Shqipërisë”, ne duhet të përgëzojmë bujarinë dhe trimërinë e popullit të Shqipërisë gjatë ditëve më të errëta. Prandaj, është detyra jonë ta përhapim këtë histori në të gjithë botën.

– Z. Ambasador, më lejoni të kthehem te Kosova. Sipas informacionit në një takim midis ish Presidentit Trump me Kryeministrin e Kosovës Hoti dhe Presidentit Serb Vuçiq shtatorin e kaluar u njoftua se Izraeli e njeh Kosovën. Ju lutem a mund të thoni kur pritet procedura zyrtare për vendosjen e marrëdhënieve diplomatike midis dy vendeve?

– Ky është një proces i vazhdueshëm, i cili duhet të kalojë nëpër të gjitha kanalet shtetërore. Negociatat po zhvillohen.

– Si vazhdim, Z. Gendler, pasi Izraeli është i etur për zhvillimet në Ballkanin Perëndimor, cili është mendimi juaj për shkëmbimin e tokës ndërmjet Kosovës dhe Serbisë ose ndonjë pjesë tjetër të këtij rajoni?

– Ne zgjedhim të mos ndërhyjmë në këtë proces. Disputeshtë një mosmarrëveshje rajonale që zgjidhet në negociata të drejtpërdrejta. Pjesëmarrja jonë në këtë proces shkon aq larg sa të garantojë që ajo të bëhet nën masa paqësore.

– Cilat janë, zoti Ambasador, pritjet e Izraelit për politikën e jashtme të Administratës së re të SHBA nën Presidentin Joe Biden globalisht dhe në veçanti qasja e tij ndaj Izraelit?

– Marrëdhëniet midis Izraelit dhe SHBA janë marrëdhënie dypalëshe. Të dy partitë, republikanët dhe demokratët kanë qenë mbështetës të Izraelit. Prandaj, ne besojmë se do të kemi marrëdhënie shumë të mira me administratën e Biden. Duke marrë parasysh traktatet e nënshkruara deri më tani me vendet fqinje, ne jemi optimistë që kjo tendencë do të vazhdojë.

– Ekziston një shtysë e re në marrëdhëniet midis Izraelit dhe disa vendeve arabe. Sipas raporteve, Egjipti, Bahreini dhe Emiratet e Bashkuara Arabe mirëpritën krijimin e lidhjeve të plota midis Izraelit dhe Marokut. Çfarë prisni nga lëvizjet e tilla diplomatike dhe a shihni mundësi që një përparim në konfliktin izraelito-palestinez të marrë vrull vitin e ardhshëm?

– Është e mundur. Nëse palestinezët i shohin Acc Marrëveshjet e Abrahamit ’si një mundësi, jo si një rrezik, procesi me ta mund të rikrijohet. Parashtë krijuar një paradigmë e re për paqen dhe stabilitetin e rajonit dhe bashkësia ndërkombëtare duhet të thirret për të ushtruar presion mbi udhëheqjen palestineze për t’u kthyer në negociata të drejtpërdrejta me Izraelin pa parakushte.  Shteti i Izraelit është i përkushtuar ndaj stabilitetit dhe qetësisë në rajon dhe po konsideron avancimin e projekteve të zhvillimit në Rripin e Gazës, nëse ofrohet një zgjidhje për çështjen e të burgosurve dhe personave të zhdukur, dhe nëse intensifikimi i Hamasit dhe pushkatimi ndaj Izraelit ndalon.

-Si është intervista e parë për këtë vit 2021 a mund ta ndani, Z. Ambasador, me lexuesit e ADN-së se si ishte atmosfera e festimeve të Krishtlindjeve në Izrael?

– Ishte një lloj atmosfere e trishtuar për shkak të pandemisë Covid. Ne do të lutemi që të vijnë ditë më të mira.

Kompania izraelite LR Group, projekt investimesh në Shqipëri

Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja, priti Ambasadoren e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg.

Izrael

Izrael-Shqipëri, bashkëpunim në fushën ekonomike dhe sigurinë kibernetike

Ministria e Jashtme të Izraelit reagon pas vizitës në Jeruzalem, të delegacionit nga Ministria e Jashtme të Shqipërisë.

Shqipëri

Nderohet konsulli i Izraelit në Shqipëri, Rodolf Xhillari

Zv.kryetarja e Kuvendit, Ermonela Felaj Valikaj: Rikonfirmim i miqësisë mes dy popujve

Kosove

Kosova merr pjesë në Ekspozitën Ndërkombëtare të Turizmit në Tel Aviv

Republika e Kosovës po merr pjesë në Ekspozitën Ndërkombëtare të Turizmit në Tel Aviv të Shtetit të Izraelit

OPED

Izraelin dhe Kosovën e pret një ardhme e shkëlqyer bashkëpunimi ekonomik

Anëtar i kryesisë së Dhomës së Tregtisë së Izraelit dhe anëtar i bordit drejtues të Institutit të Eksporteve të Izraelit

Bota

Nderohet konsulli i Izraelit në Shqipëri, Rodolf Xhillari

Zv.kryetarja e Kuvendit, Ermonela Felaj Valikaj: Rikonfirmim i miqësisë mes dy popujve

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, Yossi Cohen: Operacionet që mahnitën shërbimet inteligjente

Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit