Avital Leibovich: Një izraelite e dashuruar me Shqipërinë e bukur!

Qershorin e kaluar, isha e nderuar të bëhesha izraeliti i parë që u dekorova me dekorimin e dytë më të lartë të Shqipërisë, që mban emrin e Heroit Kombëtar të Shqipërisë, Skënderbeut.


Nga Avital Leibovich, Drejtore në Izrael e American Jewish Committee

Tre vjet më parë, gjatë verës së vitit 2018, një grup izraelitësh të ngazëllyer dhe aventurierë, hipën në fluturimin e parë direkt dhe komercial të kryer ndonjëherë në Shqipëri. Ata nuk ishin të sigurt se çfarë të prisnin në një territor të panjohur. Por pasi vizituan Shqipërinë e bukur, ata u kthyen në Izrael duke lavdëruar ushqimin, natyrën, atmosferën e lehtë, por më shumë se gjithçka- ata i admirojnë njerëzit.

Marrëdhëniet midis Shqipërisë dhe popullit hebre nuk filluan në vitin 2018.

Kishte dëshmi të jetës hebraike në zonë tashmë në vitin 70 të Erës Sonë. Një nga simbolet e hershme të jetës hebraike u gjet në Sarandë. Ishte një mozaik i një ‘menorah’. Edhe më interesante, një studim i kryer nga P. Zheji zbulon se të paktën 180 fjalë rrënjë shqipe kanë hebraishten si burimin e tyre kryesor.

Duke kaluar në shekujt 15 dhe 16, pati disa valë migrimi të cilat përfshinin hebrenjtë që mbërrinin nga Italia, Franca dhe Portugalia. Në atë kohë, më shumë se gjysma e popullsisë së Vlorës, qytetit më të madh në Shqipëri në atë kohë, ishin hebrenj.

Kur vazhdojmë disa shekuj përpara, arkivat shqiptare zbuluan një numër në rritje të hebrenjve që erdhën në Shqipëri në prag të Luftës së Dytë Botërore, duke kërkuar strehim.

Shumë qindra që ikën nga regjimi vicioz, vdekjeprurës nazist, u gjetën në Shqipëri shumë më tepër sesa strehë. Populli shqiptar fshehu familjet hebreje në shtëpitë e tyre, shpesh me emrat e tyre të familjes. Ata nuk pranuan t’ua zbulonin nazistëve vendin e tyre të fshehjes dhe i trajtuan ata sikur të ishin pjesë e komunitetit të tyre.

Këto akte heroike tregojnë një vlerë të përulur, por humane të popullit shqiptar, i cili shumë herë rrezikoi jetën e tij duke shpëtuar jetën e të tjerëve.

Prandaj nuk ishte çudi që në fund të luftës, numri i hebrenjve në Shqipëri ishte shumëfishuar. Duke folur me komunitetin e vogël shqiptar në Izrael, unë dëgjoj vetëm përshkrimet e mirënjohjes së përzemërt për vendin në të cilin ata kanë lindur.

Në nivelin personal, si vajzë e një të mbijetuari nga Holokausti, historia shqiptare është veçanërisht domethënëse për mua dhe për familjen time.

Këto ngjarje historike, shërbyen si një bazë solide për vendosjen e marrëdhënieve formale dhe diplomatike midis Shqipërisë dhe Izraelit, 30 vjet më parë. Këto marrëdhënie përfshinin thithjen e refugjatëve shqiptarë që u larguan nga lufta në Kosovë në 1999, në Izrael, si dhe një spital terren izraelit të ndërtuar në Maqedoni dhe ndihma shtesë humanitare.

Qershorin e kaluar, isha e nderuar të bëhesha izraeliti i parë që u dekorova me dekorimin e dytë më të lartë të Shqipërisë, në emër të Heroit Kombëtar të Shqipërisë, Skënderbeut. Ky nderim ishte kulmi i krijimit të marrëdhënieve midis Izraelit dhe Shqipërisë, në të cilin jam përfshirë vitet e fundit, në cilësinë time si Drejtor Izraelit i Komitetit Hebre Amerikan. Komiteti Amerikan për Çifutët ka qenë një mbështetës i gjatë i marrëdhënieve midis dy vendeve dhe do të vazhdojë ta bëjë këtë në vitet e ardhshme.

Shqipëria dhe Izraeli janë dy vende të vogla me shumë ngjashmëri. Për njërën, ne ndajmë të njëjtat vlera për të çmuar jetën e njerëzve, duke respektuar paqen dhe duke toleruar tjetrën. Së dyti, kombet tona janë bërë nga njerëz me zemër të ngrohtë, me mendje të hapur, të cilët përpiqen për paqe dhe stabilitet në rajonet tona.

Sa për ata izraelitë në fluturimin e parë komercial për në Shqipëri në 2019?

Epo – ata janë kthyer në mijëra që atëherë. Ashtu si unë- ata ishin magjepsur me bukurinë e vendit, por për më tepër, sharmin e popullit shqiptar.

Unë jam i sigurt se tridhjetë vitet e ardhshme të marrëdhënieve diplomatike midis vendeve tona, mund dhe do të rrisin bashkëpunimin në mënyra shtesë nga të cilat do të përfitojnë të dy vendet tona.

Kompania izraelite LR Group, projekt investimesh në Shqipëri

Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja, priti Ambasadoren e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg.

Izrael

Izrael-Shqipëri, bashkëpunim në fushën ekonomike dhe sigurinë kibernetike

Ministria e Jashtme të Izraelit reagon pas vizitës në Jeruzalem, të delegacionit nga Ministria e Jashtme të Shqipërisë.

Shqipëri

Nderohet konsulli i Izraelit në Shqipëri, Rodolf Xhillari

Zv.kryetarja e Kuvendit, Ermonela Felaj Valikaj: Rikonfirmim i miqësisë mes dy popujve

Kosove

Kosova merr pjesë në Ekspozitën Ndërkombëtare të Turizmit në Tel Aviv

Republika e Kosovës po merr pjesë në Ekspozitën Ndërkombëtare të Turizmit në Tel Aviv të Shtetit të Izraelit

OPED

Izraelin dhe Kosovën e pret një ardhme e shkëlqyer bashkëpunimi ekonomik

Anëtar i kryesisë së Dhomës së Tregtisë së Izraelit dhe anëtar i bordit drejtues të Institutit të Eksporteve të Izraelit

Bota

Nderohet konsulli i Izraelit në Shqipëri, Rodolf Xhillari

Zv.kryetarja e Kuvendit, Ermonela Felaj Valikaj: Rikonfirmim i miqësisë mes dy popujve

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, Yossi Cohen: Operacionet që mahnitën shërbimet inteligjente

Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit