Pesë miliarderët që humbën 378 miliardë dollarë në 2022

Elon Musk ishte padyshim humbësi më i madh në 2022. Por ai nuk ishte i vetmi…


Nga Matt Durot, Forbes Staff

Në kulmin e flluskës dot-com në 1999, Bill Gates u bë personi i parë me vlerë 100 miliardë dollarë – një rekord që mbeti i paprekur deri në vitin 2017, kur u krahasua nga Jeff Bezos, i cili vetëm tre vjet më vonë u bë i pari që kaloi 200 dollarë. miliardë pikë, në gusht 2020. Nga fundi i vitit 2021, klubi prej 100 miliardë dollarësh kishte filluar të humbasë ajrin e tij ekskluziv, duke arritur në 10 anëtarë, asnjëri prej tyre më i pasur se Elon Musk, i cili vlerësohet se kishte 272 miliardë dollarë – 72 miliardë dollarë më shumë, se nënkampioni Bernard Arnault i konglomeratit francez të luksit LVMH.

Sot francezi ulet në krye të atij klubi, i cili është zvogëluar në shtatë. Ndërkohë, Musk ka pretenduar një tjetër titull të tijin: personi i parë që ka humbur më shumë se 100 miliardë dollarë në një vit të vetëm kalendarik. Musk e mbylli vitin 2022 me vlerë rreth 147 miliardë dollarë – një rënie rekord prej 125 miliardë dollarësh nga fundi i vitit 2021, pasi aksionet e Tesla ranë me 65% – pothuajse e gjithë kjo që kur Musk njoftoi blerjen e tij prej 44 miliardë dollarësh në Twitter në mes të prillit. Pasuria e tij ra me 10 miliardë dollarë të tjerë të martën në 137 miliardë dollarë, 183 miliardë dollarë më pak se kulmi i tij prej 320 miliardë dollarësh në nëntor 2021.

“Ka qenë një vit i kaosit që është shkaktuar nga vetja [për shkak të] katastrofës në Twitter,” thotë analisti i Wedbush, Dan Ives.

Por Musk nuk ishte i vetëm në një vit të tmerrshëm.

Në një vit shkatërrimi të paprecedentë të pasurisë, katër miliarderë të tjerë ranë me shuma rekord, ndërsa stoqet e teknologjisë ranë. Jeff Bezos i Amazon humbi 85 miliardë dollarë në vitin 2022, pasi aksionet e gjigantit të tij të tregtisë elektronike ranë me 50% – 17 pikë përqindjeje më keq se Nasdaq-i i teknologjisë së rëndë. Mark Zuckerberg i Meta Platforms (ish Facebook) ranë 77 miliardë dollarë, pasi aksionet e kompanisë së tij të mediave sociale ranë me 64%. Dhe bashkëthemeluesit e Google, Larry Page dhe Sergey Brin, ndërkohë, secili ranë me afro 45 miliardë dollarë secila, pasi aksionet e kompanisë tani të njohur si Alphabet u fundosën me 39%.

Mos u ndjeni shumë keq për këta zotër të teknologjisë. Në fund të fundit, në vitet e tjera, ata ishin ndër fituesit më të mëdhenj të miliarderëve në rekord. Në të vërtetë, ata përbënin pesë nga dhjetë rritjet më të mëdha të pasurisë në vitin kalendarik në histori: Musk u hodh 129 miliardë dollarë në 2020 dhe 116 miliardë dollarë në 2021, Bezos u rrit me 75 miliardë dollarë në 2020, dhe Page dhe Brin u hodhën përkatësisht 46 miliardë dhe 44 miliardë dollarë, në vitin 2021. Siç thotë thënia e vjetër, vjen lehtë, ikën lehtë.

Kompania izraelite LR Group, projekt investimesh në Shqipëri

Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja, priti Ambasadoren e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg.

Izrael

Izrael-Shqipëri, bashkëpunim në fushën ekonomike dhe sigurinë kibernetike

Ministria e Jashtme të Izraelit reagon pas vizitës në Jeruzalem, të delegacionit nga Ministria e Jashtme të Shqipërisë.

Shqipëri

Nderohet konsulli i Izraelit në Shqipëri, Rodolf Xhillari

Zv.kryetarja e Kuvendit, Ermonela Felaj Valikaj: Rikonfirmim i miqësisë mes dy popujve

Kosove

Kosova merr pjesë në Ekspozitën Ndërkombëtare të Turizmit në Tel Aviv

Republika e Kosovës po merr pjesë në Ekspozitën Ndërkombëtare të Turizmit në Tel Aviv të Shtetit të Izraelit

OPED

Izraelin dhe Kosovën e pret një ardhme e shkëlqyer bashkëpunimi ekonomik

Anëtar i kryesisë së Dhomës së Tregtisë së Izraelit dhe anëtar i bordit drejtues të Institutit të Eksporteve të Izraelit

Bota

Nderohet konsulli i Izraelit në Shqipëri, Rodolf Xhillari

Zv.kryetarja e Kuvendit, Ermonela Felaj Valikaj: Rikonfirmim i miqësisë mes dy popujve

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, Yossi Cohen: Operacionet që mahnitën shërbimet inteligjente

Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit