Pesë filmat më të bukur për Mossad

Shërbimi inteligjent i Izraelit konsiderohet si ndër më të mirët në botë


MOSSAD, shërbimi inteligjent i Izraelit konsiderohet si ndër më të mirët në botë, i themeluar në 13 dhjetor 1949.

Pesë filmat që duhet t’i shikoni patjetër për të njohur Mossad, mund ti gjeni më poshtë:

1. 7 Days in Entebbe (2018)

Është një film thriller aksion i vitit 2018 me regji të José Padilha dhe shkruar nga GregoryBurke. Filmi rrëfen historinë e Operacionit Entebbe, një operacion kundër-terrorizmit i vitit 1976 për shpëtimin e pengjeve.
Trajleri:

2.Operation Finale (2018)

Operacioni Finale është një film dramatik historik amerikan i vitit 2018 me regji nga Chris Weitz nga një skenar i Matthew Orton rreth një operacioni klandestin të vitit 1960 nga komandot izraelite për të kapur ish oficerin e SS Adolf Eichmann dhe për ta transportuar atë në Jerusalem për një gjyq në vitin 1961, i cili akuzohej për krime kundër njerëzimit.
Trajleri:

3.The Debt (2010)

Në vitin 1965, agjentja e re e Mossad, Rachel Singer, në detyrën e saj të parë në terren mbërrin në Berlinin Lindor për t’u takuar me agjentët më me përvojë David Peretz dhe Stefan Gold. Misioni i tyre është të kapin kriminelin nazist të luftës DieterVogel – i njohur si “Kirurgu i Birkenau” për eksperimentet e tij mjekësore mbi hebrenjtë gjatë Luftës së Dytë Botërore – dhe ta sjellin atë në Izrael për t’u përballur me drejtësinë.
Trajleri:

4.Munich (2005)

Munich është një film dramatik spiunazhi i vitit 2005 i prodhuar dhe drejtuar nga Steven Spielberg, bashkëskenarist nga TonyKushner dhe EricRoth. Ai bazohet në librin Hakmarrja e vitit 1984 nga George Jonas, një rrëfim i Operacionit Wrath of God, hakmarrja e fshehtë e qeverisë izraelite kundër Organizatës për Çlirimin e Palestinës pas masakrës së Mynihut në Lojërat Olimpike Verore të vitit 1972.

Trajleri:

5.The angel (2018)

The Angel është një film thriller spiunazhi izraelit i drejtuar nga Ariel Vromen dhe me aktorë Marwan Kenzari dhe Toby Kebbell. Është një përshtatje e librit jo-fiction The Angel: The Egyptian Spy Who Saved Israel, shkruar nga Uri Bar-Joseph. Është një rrëfim imagjinar i një Ashraf Marwan, një zyrtar i lartë egjiptian i cili u bë agjent i dyfishtë për të dy vendet dhe ndihmoi në arritjen e paqes mes dy shteteve.

Lexo më shumë

Kompania izraelite LR Group, projekt investimesh në Shqipëri

Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja, priti Ambasadoren e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg.

Izrael

Izrael-Shqipëri, bashkëpunim në fushën ekonomike dhe sigurinë kibernetike

Ministria e Jashtme të Izraelit reagon pas vizitës në Jeruzalem, të delegacionit nga Ministria e Jashtme të Shqipërisë.

Shqipëri

Nderohet konsulli i Izraelit në Shqipëri, Rodolf Xhillari

Zv.kryetarja e Kuvendit, Ermonela Felaj Valikaj: Rikonfirmim i miqësisë mes dy popujve

Kosove

Kosova merr pjesë në Ekspozitën Ndërkombëtare të Turizmit në Tel Aviv

Republika e Kosovës po merr pjesë në Ekspozitën Ndërkombëtare të Turizmit në Tel Aviv të Shtetit të Izraelit

OPED

Izraelin dhe Kosovën e pret një ardhme e shkëlqyer bashkëpunimi ekonomik

Anëtar i kryesisë së Dhomës së Tregtisë së Izraelit dhe anëtar i bordit drejtues të Institutit të Eksporteve të Izraelit

Bota

Nderohet konsulli i Izraelit në Shqipëri, Rodolf Xhillari

Zv.kryetarja e Kuvendit, Ermonela Felaj Valikaj: Rikonfirmim i miqësisë mes dy popujve

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, Yossi Cohen: Operacionet që mahnitën shërbimet inteligjente

Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit