Shkencëtarët izraelitë krijojnë robotin që “nuhat” për të identifikuar sëmundjet

Në punën e tyre të ardhshme, shkencëtarët izraelitë planifikojnë t’i sigurojnë robotit një aftësi navigimi


Universiteti i Tel Avivit zhvilloi një teknologji të re që bëri të mundur që një robot të nuhasë duke përdorur një sensor biologjik, sipas rezultateve të studimit të publikuara të martën.

Studiuesit e lidhën sensorin me një sistem elektronik për të identifikuar aromat me një nivel ndjeshmërie që është 10,000 herë më i lartë se ai i pajisjeve elektronike ekzistuese.

“Sensori dërgon sinjale elektrike si përgjigje ndaj pranisë së një ere aty pranë, të cilën roboti mund ta zbulojë dhe interpretojë… Studiuesit besojnë se në dritën e suksesit të kërkimit të tyre, kjo teknologji mund të përdoret gjithashtu në të ardhmen për të identifikuar eksplozivët. , droga, sëmundje dhe më shumë”, thuhet në deklaratën për shtyp të universitetit.

Dr. Ben Maoz i Fakultetit të Inxhinierisë Fleischman dhe Prof. Amir Ayali i Shkollës së Zoologjisë dhe Shkollës së Neuroshkencës Sagol, i cili drejtoi studimin, shpjeguan se perceptimi i nuhatjes është një nga fushat ku teknologjitë kanë mbetur prapa.

“Një shembull i kësaj mund të gjendet në aeroport ku kalojmë përmes një magnetometër që kushton miliona dollarë dhe mund të zbulojë nëse mbajmë ndonjë pajisje metalike. Por kur duan të kontrollojnë nëse një pasagjer po kontrabandon drogë, ata sjellin një qen për ta nuhatur atë”, thanë ata, duke shtuar se një mushkonjë është në gjendje të zbulojë një “0,01 për qind ndryshim në nivelin e dioksidit të karbonit në ajër”.

Studiuesit vunë në dukje gjithashtu se disa kafshë mund të zbulojnë sëmundje, ndërsa të tjera madje ndjejnë tërmete. Në punën e tyre të ardhshme, shkencëtarët izraelitë planifikojnë t’i ofrojnë robotit një aftësi lundrimi, e cila do ta lejonte atë të lokalizojë burimin e erës dhe identitetin e tij.

Kompania izraelite LR Group, projekt investimesh në Shqipëri

Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja, priti Ambasadoren e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg.

Izrael

Izrael-Shqipëri, bashkëpunim në fushën ekonomike dhe sigurinë kibernetike

Ministria e Jashtme të Izraelit reagon pas vizitës në Jeruzalem, të delegacionit nga Ministria e Jashtme të Shqipërisë.

Shqipëri

Nderohet konsulli i Izraelit në Shqipëri, Rodolf Xhillari

Zv.kryetarja e Kuvendit, Ermonela Felaj Valikaj: Rikonfirmim i miqësisë mes dy popujve

Kosove

Kosova merr pjesë në Ekspozitën Ndërkombëtare të Turizmit në Tel Aviv

Republika e Kosovës po merr pjesë në Ekspozitën Ndërkombëtare të Turizmit në Tel Aviv të Shtetit të Izraelit

OPED

Izraelin dhe Kosovën e pret një ardhme e shkëlqyer bashkëpunimi ekonomik

Anëtar i kryesisë së Dhomës së Tregtisë së Izraelit dhe anëtar i bordit drejtues të Institutit të Eksporteve të Izraelit

Bota

Nderohet konsulli i Izraelit në Shqipëri, Rodolf Xhillari

Zv.kryetarja e Kuvendit, Ermonela Felaj Valikaj: Rikonfirmim i miqësisë mes dy popujve

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, Yossi Cohen: Operacionet që mahnitën shërbimet inteligjente

Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit