Mediat izraelite: Riviera e Shqipërisë, vendi i përsosur për pushime verore!

Mako.co.il: Alternativa për ata që kërkojnë plazhe bruz, rërë të bardhë dhe çmime dukshëm më të lira se destinacionet kryesore.


Nga Mako.co.il, Izrael

Vija bregdetare e Shqipërisë është vendi i përsosur për një pushim me histori të pasur, natyrë spektakolare dhe fytyra miqësore. Shumë vende të mbrojtuta nga UNESCO datojnë që nga koha e grekëve dhe romakëve të lashtë, dhe plazhet e bukura janë vendi ku mund të zhyteni në diell në një temperaturë të këndshme.

Jeta e natës në qytete dhe ditët e qeta në fshatrat magjike janë kombinimi perfekt që përfaqëson të dyja anët e jetës shqiptare. Ka shumë për të bërë në Rivierën Shqiptare, e njohur edhe si Bregu nga vendasit, dhe është padyshim alternativa e lirë dhe e bukur për destinacione si Greqia apo Italia e Jugut.

Riviera shqiptare është e mbushur me turistë gjatë muajve korrik dhe gusht, kur moti më i nxehtë është rreth 28-30 gradë. Por duke pasur parasysh faktin se edhe në sezonin e pikut në Shqipëri ka më pak turma se në vendet e tjera të Europës, turmat nuk e tejmbushin destinacionin. Pranvera nga prilli në qershor dhe vjeshta nga shtatori në tetor janë ndoshta periudhat më të mira për të vizituar Rivierën Shqiptare pasi moti nuk është as shumë i ftohtë dhe as shumë i nxehtë.

KSAMILI

Ksamili, i njohur si “perla e Jonit”, ka një nga plazhet më të mira në Shqipëri. Vendi është i popullarizuar si nga vendasit ashtu edhe nga turistët, dhe në fakt është më e lehtë të shkosh në Kasmil nga Greqia sesa të shkosh me makinë 5 orë nga kryeqyteti Tirana. Mjafton të uleni në aeroportin e ishullit grek të Korfuzit dhe prej andej lundroni rreth 30 deri në 40 minuta për në Sarandë dhe më pas një udhëtim me autobus për në Kasmil. Trageti kushton 10 deri në 15 euro ndërsa udhëtimi me autobus kushton 100 lekë (monedha vendase), më pak se një euro.

Plazhet me rërë dhe ujërat të kristaltë konkurrojnë me ato të Greqisë dhe nuk janë të mbushur me njerëz. Nëse vërtet dëshironi të shtriheni në plazh në paqe, ka edhe plazhe të izoluara dhe të qeta në zonë ku mund të jeni plotësisht vetëm. Tre ishujt jashtë Kasmilit janë në distancë të notit nga vizitorët, por mund të arrihen me varkë.

SARANDA

Me pamje nga ishulli grek i Korfuzit, qyteti bregdetar i Sarandës është ndalesa kryesore jozyrtare në pjesën jugore të Rivierës. Ajo lidh qytetet e afërta të Tiranës dhe Korfuzit. Plazhi në Sarandë është mjaft i rregullt dhe është plot me shezllone dhe çadra.

Nëse jeni adhurues i historisë, merrni një minibus për në qytetin e Gjirokastrës, 1.5 orë larg. Ky vend i trashëgimisë së UNESCO-s është plot me shtëpi prej guri me pamje nga kalaja e vjetër e Gyrokaster. shtigjet tregojnë histori të kohërave të ndryshme.në historinë e qytetit Nëse keni një ditë më shumë, ngjituni në manastirin e Dyzet Shenjtorëve për një pamje mahnitëse të gjirit të Sarandës dhe qytetit.

HIMARA

Përveç Sarandës, Himare është i vetmi qytet tjetër i madh që do të gjeni gjatë vozitjes në Shqipëri. Pjesa e Himarës e ndërtuar mbi dhe rreth kalasë së vjetër quhet Kastro dhe përmban rrënojat e Kalasë së Himarës. Qyteti tërheq shumë turistë që duan të shijojnë arkitekturën bizantine, pamjet e maleve Cerauniane, kishat ortodokse, ullishtat dhe një gji të bukur.

Në jug të qytetit shtrihet fshati Qeparo. Ky është një nga fshatrat shqiptare që kultivon ullinj prej shekujsh. Të dy grekët dhe shqiptarët jetojnë në vendbanimin simpatik dhe ju mund të shëtisni nëpër rrugët e tij të ngushta me shtëpitë e tij të vjetra.

Kalaja e bukur e Porto-Palermos ndodhet në Kapro në gjirin e Porto-Palermos. Edhe pse shumë besojnë se Ali Pasha i Janinës e ka ndërtuar kështjellën, ajo në fakt mund të jetë ndërtuar shumë më herët dhe thjesht e zgjeruar prej tij. Vetëm koha dhe gërmimet e mëtejshme do ta tregojnë. Nga kështjella e Porto-Palermos ose Panormos, ka pamje mbresëlënëse të detit Jon dhe maleve Ceruanian.

Notoni në plazhin më të gjatë në detin Jon

Mund të mos jetë plazhi më i izoluar në Evropë, por plazhi i gjatë i Borshit është më i madhi përgjatë detit Jon. Në një distancë prej 7 km, ky është një nga plazhet më të njohura në Shqipëri dhe është i rrethuar nga male dhe ullinj. Vizitorët do të gjejnë këtu restorante dhe shezlonge në pjesën më të madhe të plazhit dhe privatësi të plotë në disa pjesë. Nxitoni sepse së shpejti do të jetë destinacioni më popullor në jug të Shqipërisë.

Vizitoni një plazh të izoluar

Një nga plazhet më të izoluar në Evropë është plazhi i Gjipesë në rrugën për në Karaburun. Ky është një plazh kaq i largët, saqë për të arritur këtu duhet një shëtitje 30-minutëshe nëpër pyll. Mënyra më e mirë për të arritur këtu është me një guidë, dhe nëse nuk ju pëlqen të ecni në pyll, mund të merrni me qira një kajak nga plazhi fqinj i Jalës për të arritur këtu.

DHËRMI

Një nga plazhet më të gjata në Rivierën Shqiptare është plazhi i Dhërmiut, me rërë të bardhë të mbuluar me ujë bruz. Nuk është çudi që është i zënë në verë, kur fshati Darmi, ku ndodhet plazhi, konsiderohet një destinacion i jetës së natës për të rinjtë shqiptarë.

PLAZHI I DRIMADHES

Plazhi i Drimadhës është një shtrirje e bukur e bardhë e plazhit, e rrethuar nga pemë ulliri, e mbuluar me guralecë në njërin skaj dhe rërë në anën tjetër. Plazhi, i vendosur në një gji të vogël afër fshatit Dhërmi, është i përsosur për një kohë relaksimi në plazh, pa të gjitha turmat që mund të shihen në plazhin e Darmit aty pranë.

Parku Kombëtar Detar Karabarun – Sazan

I vendosur në provincën e Vellores, Parku Kombëtar Detar Karaburun-Sazan është simboli i biodiversitetit rreth ishullit të Sazanit dhe gadishullit të Karaburunit. Format dhe ekosistemet e ndryshme natyrore kanë lindur bimë dhe kafshë të ndryshme këtu, duke përfshirë delfinët, fokat murg, çakejtë e artë, ketrat evropianë dhe disa lloje të rrezikuara. Parku është gjithashtu shtëpia e anijeve të mbytura nga Greqia e lashtë, Roma dhe Lufta e Dytë Botërore, shkëmbinjtë e thepisur, gdhendjet e marinarëve nga e kaluara, shpellat dhe plazhet e izoluara, duke e bërë parkun një vizitë të domosdoshme.

Burimi: Mako.co.il

Kompania izraelite LR Group, projekt investimesh në Shqipëri

Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja, priti Ambasadoren e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg.

Izrael

Izrael-Shqipëri, bashkëpunim në fushën ekonomike dhe sigurinë kibernetike

Ministria e Jashtme të Izraelit reagon pas vizitës në Jeruzalem, të delegacionit nga Ministria e Jashtme të Shqipërisë.

Shqipëri

Nderohet konsulli i Izraelit në Shqipëri, Rodolf Xhillari

Zv.kryetarja e Kuvendit, Ermonela Felaj Valikaj: Rikonfirmim i miqësisë mes dy popujve

Kosove

Kosova merr pjesë në Ekspozitën Ndërkombëtare të Turizmit në Tel Aviv

Republika e Kosovës po merr pjesë në Ekspozitën Ndërkombëtare të Turizmit në Tel Aviv të Shtetit të Izraelit

OPED

Izraelin dhe Kosovën e pret një ardhme e shkëlqyer bashkëpunimi ekonomik

Anëtar i kryesisë së Dhomës së Tregtisë së Izraelit dhe anëtar i bordit drejtues të Institutit të Eksporteve të Izraelit

Bota

Nderohet konsulli i Izraelit në Shqipëri, Rodolf Xhillari

Zv.kryetarja e Kuvendit, Ermonela Felaj Valikaj: Rikonfirmim i miqësisë mes dy popujve

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, Yossi Cohen: Operacionet që mahnitën shërbimet inteligjente

Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit