“Gruaja e kuzhinës”, ish-agjentja veterane e Mossad zbulon të gjitha sekretet

Tashmë në moshën 90-vjeçare, agjentja e Mossad, Shush Amit, pranoi të ekspozohej dhe të tregonte historinë e saj


Nga Moshe Vistoh, Israel Hayom

Po të ishte në dorën e Shush Amit, kjo intervistë nuk do të kishte ndodhur fare dhe nuk do ta kishit dëgjuar kurrë emrin e saj. E megjithatë, pak para se blici i kamerës ta nxirrte nga hijet, ajo kërkoi të ndryshonte këndin e fotos dhe të mos shihej në sfondin e kuzhinës modeste në banesën e strehuar ku jeton. Sepse në fund të fundit, edhe në moshën 90-vjeçare, ish-gruaja e Mossad-it është shumë e shumë gjëra. “Gruaja e kuzhinës” nuk është një prej tyre.

Ajo që përfundimisht e bindi atë të dilte përpara ishte dëshira për të ndihmuar në rritjen e ndërgjegjësimit për kontributin e hebrenjve irakianë në ndërtimin e sistemit të inteligjencës së Shtetit të Izraelit, veçanërisht në vitet e para. Banesa e saj në pronën Polg, ku u takuam në një ditë të ngrohtë dimri, vërtet rrezaton paqe dhe qetësi, por nuk tradhton stuhitë që ishin fati i qiramarrësit. Shpesh kishte edhe stuhi të brendshme që e shoqëronin deri në orët e vona të natës dhe ndonjëherë arrinin në ëndrrat e saj.

“Pozicioni im i fundit në Mossad,” tregon ajo, “përfshinte arratisjen e hebrenjve kryesisht nga Siria midis viteve ’82 dhe ’90. Puna më shoqëroi derisa shkova të flija. Gjatë gjithë kohës mendimet më kalonin nëpër kokë, se si a po bejne si do te dalin a do te shkoje gjithcka ne rregull a do te mberrij kontrabandisti ne kohe a jane mjaft te mira te gjitha te dhenat qe dhashe Koka ime punonte 24 ore por jam e lumtur qe kam ardhur ne pune në këtë pozicion”.

Fëmijëria në një shtëpi sioniste në Bagdad

Ajo lindi në vitin 1933 në Bagdad, si vajza e tretë e një familjeje me shtatë fëmijë. “Shtëpia jonë ishte pak më ndryshe nga shtëpia tradicionale irakiane,” thotë ajo, “Baballarët në Irak kishin një status të lartë dhe mezi flisnin me fëmijët e tyre, disa prej tyre nuk mbanin mend emrat e vajzave. Statusi i grave ishte shumë i ulët, por në shtëpinë time ishte e kundërta. Babai im, i cili ishte i angazhuar në blerjen e tokës në qytetin e Kirkurit, me të vërtetë ndau konsideratat e tij për blerjen me ne, dhe nëna ime ishte e diplomuar në shkollën Aleancë, gjë që nuk ishte e pranueshme në ato ditë.

“Shtëpia ku unë u rrita ishte sioniste. Gjyshja ime nga ana e nënës sime emigroi në tokën e Izraelit që në vitin 1926. Ne kishim një lidhje të ngushtë me Izraelin. Motra ime, e cila është dy vjet më e madhe se unë, ishim gjithashtu. u dhanë emra hebraikë – Uriah dhe Shoshana. Shpesh dëgjoj hebrenjtë irakianë të flasin me mall për Irakun. Nuk kam ndjerë kurrë ndjenjën e përkatësisë në jetën time, ndoshta për shkak të të gjitha kohërave që babai im foli për Izraelin dhe qëllimin tonë për të ardhur në Izrael.” Në vitin 1936, familja e saj erdhi për të vizituar Tokën e Izraelit, gjë që vetëm sa e rriti lidhjen e saj me Tokën e Shenjtë. “Kur u kthyem në Irak, anëtarët e komunitetit hebre na trajtuan si shenjtorë sepse ishim në Izrael dhe kurioziteti për Izraelin ishte i madh”.

B presion nga gratë?

Në shtëpi, ajo u rrit në prehrin e traditës hebraike, “Në Irak, shumica e hebrenjve ishin tradicionalë. Ne u kujdesëm të respektonim festat, të agjëronim në Yom Kippur, të shkonim në sinagogë dhe të ndanim djemtë dhe vajzat në shkolla. nga ana tjeter nuk ishim fanatike.Edhe vajza e nje rabini studionte ne klasen time komunitetin dhe kur e vizitonim na fliste dhe na shtinte duart.Vetem ketu ne Izrael e njoha termin ultra-ortodoksë dhe mësova se një rabin nuk i shtrëngon dorën një gruaje”.

Shush përshkruan dhënien e autonomisë së plotë arsimore hebrenjve nga autoritetet në Irak, së bashku me besnikërinë e madhe të hebrenjve ndaj qeverisë lokale – gjë që nuk i pengoi ngjarjet antisemite që përjetuan në fillim të viteve 1940, kur Evropa po digjej nga ferri nazist. “Ne jetonim në rrugën kryesore pranë muslimanëve, palestinezëve dhe të krishterëve. Kur ecja nëpër rrugica, kisha frikë veçanërisht kur një arab kaloi pranë meje. Një ditë pashë një plak hebre nga Medda në rrugë, dhe një Një djalë 12-vjeçar arab e goditi dhe i rrëzoi kapelën. Më pas më ndezi një llambë që duhej të kisha kujdes. Si vajzë, ky incident më ndikoi shumë”.

Ajo që tronditi botën e saj edhe më shumë ishin ngjarjet e Farhudit – trazirat e kryera në qershor 1941 në komunitetin hebre në Bagdad, të cilat përfshinin gjithashtu vrasje dhe grabitje të shumë pronave hebreje. “Kishte një frymë naziste,” kujton ajo, “myftiu i Jeruzalemit, Haj Amin al-Husseini, ishte në Irak në atë kohë. Kishte propagandë naziste që ndjehej në shkollë. Në atë kohë, xhaxhai im, i cili ishte inxhinier dhe shërbente në ushtri me gradën rreshter, jetonte me ne në shtëpi Kur filluan ngjarjet e parhudit natën, ne dëgjuam britma dhe nëna u përpoq të na qetësonte. Grabitësit iu afruan banesës sonë dhe fqinjët kaluan nëpër çatinë e përbashkët të shtëpisë sonë. Xhaxhai im, i cili ishte me uniformë dhe nuk dukej hebre, qëndroi para një grupi prej 50 vetash dhe u tha të largoheshin, sepse nuk ka më hebrenj në këtë zonë. Kështu ata shkuan. Babai urdhëroi një karrocë dhe shkuam te miku i tij musliman, i cili na la të flinim me të derisa ushtria britanike të merrte kontrollin. Këto ngjarje patën një ndikim të madh tek ne”.

Një nëntokë e re dhe një profesion në jetë

Pak kohë më vonë, në Irak filloi të funksiononte një nëntokë e re, e cila pati një ndikim të madh në Shush dhe që në një masë të madhe shënoi vazhdimin e rrugës së saj në të ardhmen. Nëntoka sioniste në Irak filloi të vepronte fshehurazi midis hebrenjve irakianë për t’u siguruar atyre arsimim hebraik dhe sionist, për t’i mundësuar ata të mbroheshin kur ishte e nevojshme dhe për t’i bindur ata të emigronin në Eretz Izrael dhe të ndihmonin në krijimin e shtetit. Underground kishte disa nën-lëvizje: lëvizjen Ha’alutz, lëvizjen haganah (“rresht”) dhe lëvizjen ha’afal.

Në vitin 1942 Ancho Sarni, Ezra Kaduri dhe Shmaria Gutman mbërritën në Irak. Masa me të cilën ata vepronin ishte puna e ndërtimit të një “baterie ndërtimi” për Ushtrinë Britanike në Irak. Në praktikë, ata shërbyen si emisarë të Haganah-ut, roli i të cilëve ishte të lokalizonte aktivistë të shquar rinorë vendas që do të ndihmonin në ndërtimin e infrastrukturës për nëntokën sioniste irakiane. Pas takimit me ta, Shushit e kishte të qartë se kishte gjetur thirrjen e saj.

“Ngjarjet e Parhudit patën një ndikim të madh te njerëzit,” thotë ajo, “një i afërm erdhi në shtëpinë tonë dhe kërkoi të fliste me nënën time. Unë isha 13 vjeç. Ai i tha asaj se kishte një lëvizje në të cilën studiohej hebraishtja. dhe pyeti nëse ajo ishte e gatshme që unë dhe motra ime të ishim pjesë e saj. Arsimi ishte i rëndësishëm për nënën time, kështu që ajo pranoi. Pas katër muajsh ata më rekomanduan të bëhesha instruktor. Unë shërbeva si instruktor për të rinjtë dhe motra ime ishte një instruktor i rritur”.

Duket se gonxhet e para për modelet e fshehtësisë që ajo adopton deri më sot, kanë mbirë edhe atëherë. “Shkuam në grupe jo më shumë se pesë për të mos u dalluar në fushë. Motra ime nuk dinte se çfarë bëja dhe unë nuk e dija se çfarë bënte. Kaq e vështirë ishte ndarja.”

Pse ishte kaq e rëndësishme?

“Kështu që nëse më kapin, vetëm unë do ta di se për çfarë jam përgjegjës. Bërthama e nëntokës sioniste në Irak filloi me gjashtë anëtarë. Një muaj pasi mbërritën lajmëtarët, ne ishim tashmë 50, dhe në 1948 ishim tashmë 2000 – nga të cilët 22 ishin instruktorë. Kishte 24 degë në Irak. Një herë udhëtova vetëm me tren për disa orë në një nga degët për të sjellë pak frymë në to. Deri atëherë shkoja vetëm në shkollë dhe ndonjëherë pyes veten se ku Kam marrë guximin ta bëj një gjë të tillë në moshën 14-vjeçare”.

Me kalimin e kohës, ajo u bë anëtare e lëvizjes Haganah dhe madje mësoi të përdorte armë. Kishte frikë se do të kishte një Farhud tjetër, sepse sapo të ketë trazira kundër qeverisë – ku synojmë që turma të qetësohet? Hebrenjve. Unë dhe motra ime dolëm nga shtëpia, dhe mbaj mend nënën time duke mërmëritur: ‘Dreqin, çfarë po mendoja? Mendova se po mësonit hebraisht’. Meqë ra fjala, emri im në nëntokë ishte Dalia.”

Pse Dahlia?

“Sepse më pëlqeu shumë emri. Doja ta ndryshoja emrin Shush në Dalia. Kur u regjistrua në IDF, i kërkova oficerit të mobilitetit të ndryshonte emrin. Ajo më tha që tashmë kam një emër hebraik dhe nuk mund të ndryshohet”.

Shushi thotë se vajzave hebreje në nëntokë iu dhanë detyra të vështira, të cilat shpesh i vinin në rrezik. “Ne bëmë një poligon qitjeje në Irak. Mësuam të gjuanim një armë. Mësuam të mbronim komunitetin hebre. “Për shkak të abayas së gjatë (mantelin që gratë mbanin në Irak – MU), ishte më e lehtë të transferoheshin materialet e studimit në hebraisht dhe madje edhe armë. Një herë motra ime Uriah shkoi me një armë të fshehur dhe ajo u gris Ajo kishte një pjesë të rrobave të saj dhe ajo u ul dhe e fshehu. Një polic që ishte atje e pyeti atë se çfarë po bënte dhe ajo u përgjigj se ajo ishte shtatzënë.Për arabët shtatzënia është e shenjta e të shenjtëve, kështu që ai e la atë, mrekullohem me guximin që ajo kishte.

“Unë vetë mbaj mend se si kalova pranë shtëpisë sonë, e cila ishte afër komisariatit të Irakut. Kur më pyesin sot se si kemi guxuar të sillemi kështu në një vend arab, përgjigjem se respektimi ynë ndaj qëllimit, entuziazmi ynë, Dashuria për vendin tonë dhe synimi përfundimtar për të pasur një shtet, na dha guximin për të vepruar.Si nuk u tremba sepse flaka e Sionizmit digjej në mua.”

Urdhri: Largohuni nga Bagdadi!

Ndërkohë, u krijua shteti i Izraelit dhe në Irak, ku sionizmi ishte i jashtëligjshëm, litari rreth qafës së hebrenjve u shtrëngua. Nëntoka e kuptoi se duhej të vepronin shpejt. “Në vitin 1949 u arrestuan shumë anëtarë të lëvizjes,” shpjegon Shush, “të gjithë ata që merrnin një letër nga vendi u arrestuan. Kishte një rrezik të madh që të arrestohesha edhe unë. Emisari Aliya vendosi që të gjitha udhërrëfyeset femra duhet të largohet menjëherë nga Bagdadi”.

Për shkak të realitetit të ri, Shushit iu desh t’u jepte lamtumirën prindërve. Gjatë intervistës, ajo tregoi një kujtesë të mprehtë, qartësi dhe elokuencë, por kur përshkroi ndarjen e saj të vështirë nga prindërit, për herë të parë fjalët dukej se i ranë nga goja. “Në Irak, dhe jo vetëm këtu, prindërit nuk përqafoheshin. Nuk mbaj mend që nëna ime të kishte përqafuar një fëmijë, madje edhe fëmijë të vegjël. Por kur erdhën të më informonin se duhej të largohesha nga shtëpia në Bagdad, nëna më përqafoi”, thotë ajo me zë të thyer dhe me lot në sy. “Deri tani e ndjej nxehtësinë e trupit të nënës sime”, thotë ajo në fund.

Shush u shpërngul nga Bagdadi te tezja e saj në Basra. Pas dy muajsh, ajo takoi motrën e saj së bashku me katër udhërrëfyes të tjerë, rrugës për në Teheran. Dy javë më vonë ajo tashmë e gjeti veten në rrugën për në Izrael. “Kam mbërritur në dhjetor 1949. Unë flija në një shtëpi ngjitur, dhe dikush erdhi me një xhip dhe kërkoi Dalian. Unë u hodha menjëherë. Isha 17 vjeç, por u thashë të gjithëve se isha 18 sepse doja të regjistrohesha.” Për shkak të formimit të saj në nëntokë, ajo u rekrutua në njësinë SH 2, e cila më vonë u bë njësia e famshme 8200.

Shushja jetoi për një kohë me gjyshen e saj në Ramat Gan dhe vendin e prindërve të saj që mbetën në Irak u mbush nga pjesëtarët e saj të njësisë. “Kur mbërrita në S.M. 2 u ndjeva sikur isha në shtëpi. Hyra në sallën me valë dhe aty ishin 15 persona në moshën 18, 40 dhe 50 vjeç që flisnin me njëri-tjetrin në arabisht. Të gjithë ishin irakianë. Këta Njerëzit ishin si familja ime. Ata e kuptonin ndjenjën time si një ushtar i vetmuar, pa prindër, dhe më dhanë një ndjenjë shumë të ngrohtë.”

Ajo shërbeu në njësinë e inteligjencës për më shumë se dy vjet. Më pas ajo vazhdoi të shërbente si punonjëse civile e IDF-së.Gjatë këtyre viteve ajo u martua dhe pati dy fëmijë Ossie dhe Abby.Farat që u mbollën kur ishte pjesëtare e nëntokës në Irak, me të gjitha nevojat për ndarje dhe operacione të fshehta, ajo korri në vitin 1960 kur iu bashkua organizatës së inteligjencës izraelite.

Një takim i ri me prindërit

“Kisha një shok që punonte në Mossad, – thotë ajo, – shkova në një intervistë për një pozicion në Ministrinë e Mbrojtjes. Personi që më intervistoi tha se për mendimin e tij më përshtatej më shumë ‘një ministri tjetër’. Nuk e kuptoja se për çfarë po fliste”.

Zyra doli të ishte një institucion. Menjëherë pasi nisi një kapitull të ri, të gjatë dhe të rëndësishëm profesional në institucion, ajo pati një kthesë të mprehtë edhe në jetën e saj personale dhe takoi prindërit e saj për herë të parë pas 11 vitesh.

“Pas grushtit të shtetit në vitin 1958, u vendos një regjim që ishte i mirë për hebrenjtë, të cilët mund të shkonin me pushime. Prindërit e mi shkuan në Bejrut dhe atje takuan “Penina” – agjentin e Mossad Shola Cohen. Babai im shkoi në sinagogë dhe tha se donte të vinte në Izrael. Në atë moment u krijua lidhja me Paninën, u shfaq Mossad dhe prindërit e mi dhe vëllai im i vogël erdhën në Turqi.”

A e dini se ata u larguan nga Iraku?

“Jo. Deri atëherë, kontakti im i vetëm me ta ishte kur munda t’i kaloja babait tim, përmes një gruaje hebreje nga Iraku, e cila ishte e martuar me një arab, një foto me mua dhe vajzën time australiane si foshnjë. Kur prindërit e mi mbërriti në Turqi, kushdo që ishte përgjegjës i departamentit atje, hyri në zyrën time dhe më tha se kishin ardhur”.

Si u ndjeve?

“Të gjithë vëllezërit, të cilët në këtë moment kishin emigruar tashmë në Izrael, mbërritën në aeroportin në Lod. Unë e lashë vëllain tim të vogël në Irak në moshën 11-vjeçare dhe papritur, kur e takova atë ditë, ai ishte tashmë 22 vjeç. Edhe unë mezi e njoha nënën time, e pyeta motrën time Oriya: “A mund të jetë që babi u martua me një grua tjetër?”, thotë ajo duke qeshur dhe shton: “Edhe tani kur e kujtoj, emocionohem”.

Misioni: rritja e hebrenjve
Para se të kalonte në pozicionin tjetër, Shush shërbeu në Mossad për 22 vjet në një sërë pozicionesh – kryesisht në fushën e kërkimit operacional, të cilat ajo ende nuk mund t’i shtjellojë. “Nuk dua të flas për shumicën e viteve të mia të punës në institucion. Mund të flas vetëm për tetë vitet e mia të fundit.”

Në fillim të viteve 1980, ajo u emërua në detyrën e kreut të një dege, ekuivalente me gradën e nënkolonelit, në njësinë “Bitzur”, e cila më pas drejtohej nga Efraim Halevi, më vonë kreu i Mossad-it – një njësi qëllimi i së cilës është për të monitoruar hebrenjtë që jetonin në vendet armike. “Ne ishim të interesuar për atë që po ndodhte me hebrenjtë në vendet e vështira – në Tunizi, në Marok, Siri dhe kudo. Efraimi më tha: “Për tre vjet nuk kemi nxjerrë asnjë hebre nga Siria. Çfarë thoni ju? A mund ta bësh këtë rol?’ I thashë: ‘Jam mirënjohës për këtë të drejtë për të shlyer një borxh. Edhe mua më refuzuan. Për mua, kjo është thjesht një mundësi për të mbyllur një rreth.’ Unë premtova se do të bëja më të mirën”.

Ky rol i solli asaj kënaqësinë më të madhe. “Unë jam shumë krenar për Mossad-in që ka këtë funksion që nuk ekziston as në ekuivalentin britanik të Mossad, MI6, as në CIA amerikane. Çfarë ndodh me një amerikan që është në pjesë të tjera të botës? Krenaria ime se Mossad-i ka marrë një rol të tillë. Përveçse shikojmë armikun, ne shikojmë edhe hebrenjtë tanë që janë në diasporë. Thjesht e mahnitshme.”

Kjo ishte tashmë në periudhën pas emigrimit masiv të hebrenjve nga vendet arabe.

“E vërtetë. Ne ishim më shumë të shqetësuar për rritjen e familjeve. Kishte një interes serioz nga ana e Mossad për hebrenjtë e këtyre vendeve. Në një rast morëm lajmin se një hebre nga Tunizia donte të emigronte në Izrael.”

Hebrenj? Një?

“Po, një çifut. Unë kërkova materiale për burrin, për të kontrolluar se sa serioz ishte. Një herë erdhi një letër nga Kanadaja që ishte e shkruar në arabisht. Kishte detaje për familjen dhe sipër shkruhej në hebraisht, “Në mesin tim njerëz që dua të jetoj’. Më emocionoi shumë. Ishte ai kishte një leje të kufizuar për të qëndruar në Kanada para se të kthehej në Siri, dhe ai kishte një grua dhe dy fëmijë në Aleppo. Ne duhej t’i dilnim si sa më shpejt të jetë e mundur.”

Ndërsa hebrenjtë nga vende të ndryshme arabe patën mundësinë të emigronin në Izrael, realiteti më i vështirë mbizotëronte në Siri për shkak të luftërave kundër Izraelit. “Dy motra në Izrael kishin një vëlla në Siri, i cili ishte jashtë vendit. Ata më kërkuan ta bindja të mos kthehej në Siri. Unë i thashë se inteligjenca siriane ishte në hyrje të lagjes së tij. Nga njohuritë dhe njohja të zonës, shumë njerëz mendojnë se isha në Siri. Por ai donte të kthehej gjithsesi për t’i thënë lamtumirë nënës së tij. Unë isha i sigurt se do ta kapnin. Ai u kthye, me të vërtetë u kap dhe u ul në burg.”

Si u ndjeve?

“E tmerrshme. Por ne aktivizuam amerikanët dhe pas një viti e gjysmë ai u lirua dhe më në fund emigroi në Izrael”.

Qershor 1941, nga ngjarjet e Farhudit në Bagdad. “Kishte propagandë naziste në Irak dhe ne e ndjemë atë në shkollë”, foto: me mirësjellje të arkivit fotografik të Yad Yitzhak Ben-Zvi

Mungesa e djemve në komunitet

Përtej gjakftohtësisë, gjatë punës së saj iu kërkua të tregonte edhe një kreativitet të madh. “Çdo nënë hebreje dëshiron që vajza e saj të martohej, por në Siri kishte një problem. Kishte mungesë të djemve sepse shumë ikën dhe kishte shumë gra beqare hebreje në moshë martese. Filluam të mendonim se çfarë opsionesh kishim. Ne. tha se të gjithë hebrenjtë janë arabë për njëri-tjetrin, kështu që ne iu drejtuam komunitetit hebre në Francë dhe u dhamë disa burrave beqarë adresat e grave beqare nga Siria për t’u dërguar atyre letra se ata duan të martohen me to. Fjalë për fjalë një ftesë për një martesë. veprimi pati një efekt të mahnitshëm”.

Shushi nuk është gati të përmendë numrin e hebrenjve që solli në Izrael, por thekson se ishte një punë shumë e përpiktë dhe e detajuar me familje dhe ndonjëherë beqarë që kishin nevojë për ndihmë dhe arratisje nga vendet armike.

Në vitin 1990, pas 30 vitesh në Mossad dhe 40 vitesh në sistemin e sigurisë, ajo doli në pension, por nuk pushoi së bërëi atë që donte aq shumë – aktivitetet sekrete dhe të fshehta. “Kur dola në pension, një nga punonjësit tanë punonte në arkivat e Haganah dhe ai më sugjeroi të punoja në lidhjen sekrete që ekzistonte midis lëvizjes së fshehtë dhe Aliya B Mossad, e cila ishte krahu i Haganah në vitet 1940 për emigracionin. i hebrenjve irakianë. Kam punuar vullnetarë për katër vjet në arkiva dhe ishte magjepsëse. Doja të dija se çfarë mendonin të dërguarit për ne dhe lëvizjen. Kam hasur letra që shkruanin dhe një nga të dërguarit shkroi se ishte i ftuar në shtëpia e një çifuti irakian, djali i të cilit ishte në lëvizje. Ai përshkroi një shtëpi luksoze dhe ushqim të bollshëm. Ai gjithashtu tha se kërkoi të mblidhte para për vendin gjatë rrugës dhe i zoti i shtëpisë shpenzoi dhjetë dinarë, të cilat është rroga e një zyrtari të lartë. Ai e përmblodhi letrën dhe shkroi: ‘Harroje këtë çifut që e ka lënë tenxheren e mishit’. Më mërziti vërtet. E kuptoja psikologjinë e tij, por ishte shumë ndryshe nga ajo që ndodhte në realitet.”

“Unë do t’ju jap një shembull. Djali im, i cili ishte CEO i Microsoft Israel, jetoi në SHBA për tre vjet. Kishte një recesion në Izrael dhe djemtë e mi në punë thanë se do të harroja që djali im të kthehej. Në një nga letrat i shkrova: ‘Tani ka një periudhë recesioni, ndoshta do të qëndroni edhe pak në SHBA?’. A e dini se çfarë më ka shkruar? “Mami, recesion ose pa recesion, ne kemi vendosur vetëm tre vjet, e përsëris” – dhe kështu ishte. E dhashë mesazhin shumë fuqishëm dhe funksionoi. Unë kam gjashtë nipër e mbesa dhe pesë stërnipër. Jam i lumtur të them se jo vetëm në familjen e kufizuar, por edhe në familjen e gjerë, të gjithë jetojnë në Izrael”.

Kompania izraelite LR Group, projekt investimesh në Shqipëri

Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja, priti Ambasadoren e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg.

Izrael

Izrael-Shqipëri, bashkëpunim në fushën ekonomike dhe sigurinë kibernetike

Ministria e Jashtme të Izraelit reagon pas vizitës në Jeruzalem, të delegacionit nga Ministria e Jashtme të Shqipërisë.

Shqipëri

Nderohet konsulli i Izraelit në Shqipëri, Rodolf Xhillari

Zv.kryetarja e Kuvendit, Ermonela Felaj Valikaj: Rikonfirmim i miqësisë mes dy popujve

Kosove

Kosova merr pjesë në Ekspozitën Ndërkombëtare të Turizmit në Tel Aviv

Republika e Kosovës po merr pjesë në Ekspozitën Ndërkombëtare të Turizmit në Tel Aviv të Shtetit të Izraelit

OPED

Izraelin dhe Kosovën e pret një ardhme e shkëlqyer bashkëpunimi ekonomik

Anëtar i kryesisë së Dhomës së Tregtisë së Izraelit dhe anëtar i bordit drejtues të Institutit të Eksporteve të Izraelit

Bota

Nderohet konsulli i Izraelit në Shqipëri, Rodolf Xhillari

Zv.kryetarja e Kuvendit, Ermonela Felaj Valikaj: Rikonfirmim i miqësisë mes dy popujve

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, Yossi Cohen: Operacionet që mahnitën shërbimet inteligjente

Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit