Pesë armët që garantojnë sigurinë e Izraelit

Nga Iron Dome te nëndetëset, nga avionët te dronët dhe tanket, Izraeli ka një forcë luftarake moderne.


Nga Robert Farley, National Interest

Ja çfarë duhet të mbani mend: Kur merrni parasysh efektivitetin e armëve izraelite dhe ekspertizën e burrave dhe grave që i përdorin ato, vlen të përmendet se me gjithë suksesin taktik dhe operacional që ka gëzuar IDF, Izraeli mbetet në një pozicion strategjikisht të rrezikshëm Me

Që nga viti 1948, shteti i Izraelit ka vendosur një makinë ushtarake të frikshme. Forcat e Mbrojtjes të Izraelit (IDF) të ndërtuara mbi bazën e milicive të para-pavarësisë, të pajisura me armë të Luftës së Dytë Botërore, kanë arritur sukses të jashtëzakonshëm në këtë fushë. Në vitet 1960 dhe 1970, si për nevojat e tij unike ashtu edhe për shkak të bojkotit ndërkombëtar, Izraeli filloi zhvillimin e teknologjive të veta ushtarake, si dhe rritjen e teknologjisë më të mirë të huaj. Sot, Izraeli mburret me një nga rezervat ushtarake më të avancuara teknologjikisht në botë, dhe një nga fuqitë punëtore më efektive në botë.

Këtu janë pesë nga sistemet më vdekjeprurëse që Forcat e Mbrojtjes Izraelite aktualisht përdorin.

Merkava

Tanku Merkava iu bashkua IDF -së në 1979, duke zëvendësuar tanket e modifikuara të huaja (më së fundmi të cilësisë së mirë britanike dhe amerikane) që izraelitët kishin përdorur që nga viti 1948. Dizajni dhe ndërtimi i brendshëm shmangën problemet e furnizimit të jashtëm të paqëndrueshëm me jashtë, duke lejuar gjithashtu izraelitët të përqëndrohen në dizajne të optimizuara për mjedisin e tyre, dhe jo për Evropën Qendrore. Rreth 1,600 Merkava të llojeve të ndryshme kanë hyrë në shërbim, me disa qindra të tjerë akoma në rrugë.

Merkava hyri në shërbim pasi kishin përfunduar betejat e mëdha të tankeve të Lindjes së Mesme (të paktën për Izraelin). Rrjedhimisht, Merkavas shpesh kanë parë luftime në kontekste të ndryshme që prisnin projektuesit e tyre. Shtetet e Bashkuara ndërmorën hapa të mëdhenj përpara me përdorimin e armaturës në Irak dhe Afganistan (veçanërisht në të parën) në një kontekst kundër-kryengritës, por izraelitët kanë shkuar edhe më larg. Pas rezultateve të përziera gjatë luftës së Hezbollahut, IDF, duke përdorur Merkava IV të përditësuar, ka punuar shumë për të integruar tanket në luftimet urbane. Në të dy luftërat e fundit në Gaza, IDF ka përdorur Merkavas për të depërtuar në pozicionet palestineze, ndërsa sistemet aktive të mbrojtjes i mbajnë ekipet të sigurta. Izraeli gjithashtu ka zhvilluar modifikime që rrisin aftësitë e Merkavas në luftime urbane dhe me intensitet të ulët.

Në të vërtetë, Merkavas janë treguar aq të dobishëm në këtë drejtim sa Izraeli ka anuluar planet për të ndaluar prodhimin e linjës, pavarësisht mungesës së porosive të rëndësishme të huaja.

F-15I Thunder:

Forcat Ajrore Izraelite kanë fluturuar me variantet e F-15 që nga vitet 1970, dhe është bërë përdoruesi më i gjithanshëm dhe efektiv në botë i Eagle. Siç e bën të qartë historia e fundit e Tyler Rogoway në flotën IAF, izraelitët kanë përsosur F-15 si për epërsinë ajrore ashtu edhe për qëllime goditëse. Të fluturuar nga pilotët elitë, F-15I (me nofkën “bubullima”) të IAF mbeten skuadrilja më vdekjeprurëse e avionëve në Lindjen e Mesme.

F-15I i siguron Izraelit disa aftësi kryesore. Mbetet një platformë luftarake ajër-ajër, superiore ndaj avionëve në dispozicion të armiqve më të besueshëm të Izraelit (megjithëse Eurofighter Typhoons dhe Dassault Rafales hyjnë në shërbim në Gji, për të mos përmendur forcën e Arabisë Saudite të F-15SA, pa dyshim që do të siguroni njëfarë konkurrence. Por siç sugjeron Rogoway, izraelitët kanë punuar gjatë dhe shumë për ta kthyer F-15 në një platformë jashtëzakonisht efektive goditëse, e aftë për të goditur objektivat me saktësi në distancë të largët. Shumica e analistëve presin që F-15I të luante një rol kyç në çdo sulm izraelit kundër Iranit, së bashku me disa nga vëllezërit e tij më të vjetër.

Jericho III:

Parandalimi më i hershëm bërthamor izraelit erdhi në formën e bombarduesve luftarakë F-4 Phantom që IAF e përdori me një efekt kaq të madh në misionet konvencionale në Luftën e Tërheqjes dhe Luftën e Yom Kippur. Sidoqoftë, së shpejti, Izraeli përcaktoi se kërkonte një parandalues ​​më efektiv dhe më të sigurt, dhe filloi të investonte shumë në raketat balistike. Raketa balistike Jericho I hyri në shërbim në fillim të viteve 1970, për t’u zëvendësuar përfundimisht nga Jericho II dhe Jericho III.

Jericho III është raketa balistike më e avancuar në rajon, me sa duket (Izraeli nuk ofron shumë të dhëna për funksionimin e tij) i aftë të godasë objektiva jo vetëm në Lindjen e Mesme, por edhe në të gjithë Evropën, Azinë dhe potencialisht Amerikën e Veriut. Jericho III siguron që çdo sulm bërthamor kundër Izraelit do të pritej me hakmarrje shkatërruese, veçanërisht pasi nuk ka gjasa që Izraeli të çarmatoset nga një sulm i parë. Sigurisht, duke pasur parasysh se asnjë armik i mundshëm izraelit nuk ka armë bërthamore (ose do t’i ketë ato në dekadën e ardhshme, të paktën), raketat i japin Jeruzalemit epërsi bërthamore të supozuar në të gjithë rajonin.

Delfin:

Izraeli fitoi nëndetësen e tij të parë, një ish -klasë britanike “S”, në vitin 1958. Ajo nëndetëse dhe të tjerat e fituara në vitet 1960 luajtën disa role të rëndësishme ushtarake, duke përfshirë mbrojtjen e bregdetit izraelit, operacionet sulmuese kundër anijeve egjiptiane dhe siriane dhe dërgimin e ekipet komando në luftë dhe paqe. Këto anije të hershme u zëvendësuan nga klasa Gal, dhe më në fund nga klasa Gjermane Dolphin (me të vërtetë dy klasa të veçanta që lidhen me Tipin 212), anije, të cilat janë nën-modele moderne me naftë-elektrike.

Roli i klasës së delfinëve në parandalimin bërthamor të Izraelit pothuajse me siguri është mbivlerësuar në mënyrë të egër. Aftësia e një nëndetëse elektrike me naftë për të kryer patrullime parandaluese është rreptësisht e kufizuar, pavarësisht se çfarë municioni mbajnë. Sidoqoftë, Delfini mbetet një platformë efektive për të gjitha llojet e misioneve të tjera të kërkuara nga IDF. Të aftë për zbulimin detar, fundosjen ose ndalimin e anijeve të armikut, si dhe dërgimin e forcave speciale në brigjet jomiqësore, Delfinët përfaqësojnë një investim të madh të sigurisë izraelite dhe një nga forcat më vdekjeprurëse nënujore në rajon.

Ushtari izraelit:

Teknologjia që lidh të gjitha këto sisteme të tjera së bashku është ushtari izraelit. Që nga viti 1948 (dhe madje edhe më parë) Izraeli ka angazhuar forcat më të mira të kapitalit të tij njerëzor në forcat e armatosura. Krijimi i ushtarëve, marinarëve dhe avionëve fantastikë nuk ndodh rastësisht dhe nuk rezulton thjesht nga entuziazmi dhe kompetenca e rekrutëve. IDF ka zhvilluar sisteme të rekrutimit, trajnimit dhe mbajtjes që i lejojnë asaj të fusë disa nga ushtarët më kompetentë, më të aftë në botë. Asnjë nga teknologjitë e mësipërme nuk funksionon nëse nuk kanë operatorë të zgjuar, të përkushtuar dhe të trajnuar mirë për t’i bërë ata të funksionojnë në potencialin e tyre më të plotë.

Konkluzione:

Kur merret parasysh efektiviteti i armëve izraelite dhe ekspertiza e burrave dhe grave që i përdorin ato, vlen të përmendet se me gjithë suksesin taktik dhe operacional që ka gëzuar IDF, Izraeli mbetet në një pozicion strategjikisht të rrezikshëm. Pamundësia e Izraelit për të zhvilluar marrëdhënie afatgjata, të qëndrueshme, pozitive me fqinjët e tij të afërt, fuqitë rajonale dhe popullsitë e nënshtruara në Bregun Perëndimor dhe Rripin e Gazës do të thotë që Jeruzalemi vazhdon të ndihet i pasigurt, dominimi i tij në tokë, ajër dhe deti pavarësisht. Taktikat dhe teknologjitë, sado efektive dhe mbresëlënëse, nuk mund t’i zgjidhin këto probleme; vetëm politika mundet.


Dr. Robert Farley ka dhënë kurse sigurie dhe diplomacie në Shkollën Patterson që nga viti 2005. Ai ka marrë BS nga Universiteti i Oregon në 1997, dhe Ph.D. nga Universiteti i Uashingtonit në 2004.

Kompania izraelite LR Group, projekt investimesh në Shqipëri

Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja, priti Ambasadoren e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg.

Izrael

Izrael-Shqipëri, bashkëpunim në fushën ekonomike dhe sigurinë kibernetike

Ministria e Jashtme të Izraelit reagon pas vizitës në Jeruzalem, të delegacionit nga Ministria e Jashtme të Shqipërisë.

Shqipëri

Nderohet konsulli i Izraelit në Shqipëri, Rodolf Xhillari

Zv.kryetarja e Kuvendit, Ermonela Felaj Valikaj: Rikonfirmim i miqësisë mes dy popujve

Kosove

Kosova merr pjesë në Ekspozitën Ndërkombëtare të Turizmit në Tel Aviv

Republika e Kosovës po merr pjesë në Ekspozitën Ndërkombëtare të Turizmit në Tel Aviv të Shtetit të Izraelit

OPED

Izraelin dhe Kosovën e pret një ardhme e shkëlqyer bashkëpunimi ekonomik

Anëtar i kryesisë së Dhomës së Tregtisë së Izraelit dhe anëtar i bordit drejtues të Institutit të Eksporteve të Izraelit

Bota

Nderohet konsulli i Izraelit në Shqipëri, Rodolf Xhillari

Zv.kryetarja e Kuvendit, Ermonela Felaj Valikaj: Rikonfirmim i miqësisë mes dy popujve

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, Yossi Cohen: Operacionet që mahnitën shërbimet inteligjente

Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit